DENİB’den ABD’ye Jeny Teyze operasyonu! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENİB’den ABD’ye Jeny Teyze operasyonu!

DENİB’den ABD’ye Jeny Teyze operasyonu!

DENİB, Turkish Towels markasıyla ABD’li kadınlara yönelik bir sosyal medya reklam kampanyasına hazırlanıyor. Yüksek gelir grubundan 25-65 yaş arası 5 milyon 800 bin kadını hedef alan bir proje için DENİB Başkanı Memişoğlu çok ünlü bir isimle telefonda görüştüğünü, 13 Şubat’ta yüz yüze görüşerek Denizli’nin ekran yüzü olma teklifinde bulundu. Memişoğlu ABD projesi için “hedefimizde Jeny Teyzeler var” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Ocak 2019 Çarşamba, 18:48

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin 2018 yılı ihracat, ithalat verilerini, 2019 yılı hedeflerini ve birlik olarak hayata geçirdikleri projeleri anlattı. Dedeman Park Otel’de yapılan basın toplantısına Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Denizli’nin 2018 yılında 3 milyar 370 dolar ihracat rakamına ulaştığını belirten Memişoğlu, “2018 yılında ülke ihracatımız Cumhuriyet tarihinde bir rekora imza attı. En son 2014 yılında 158 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise 168,1 milyar dolarlık ihracata ulaşarak rekoru egale etmiş olduk. Denizli’de de bir başarı hikayesi yazıldı. 2018 yılında Denizli’nin ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 10,4 büyüdü. Çift haneli bir ihracat artışı yakaladık, sevindirici bir tablo” dedi.

İTHALAT VERİLERİNİ PAYLAŞTI
İthalat verilerini de paylaşan Memişoğlu, “Ülkemiz 2018 yılında başta enerji olmak üzere ciddi ithalat yaptı. Enerjinin yanında ara mal ithalatı da oldukça önde. Örneğin otomotiv üretimi için dışarıdan yüzde 70 ara mal ithalatı yapıyoruz. Denizli’nin dinamosu tekstil için ise başta pamuk ve iplik olmak üzere ithalatımız yüzde 30’larda. Yani bir şey üretmek için ara mal ithalatı yapmak durumundayız. Türkiye 850 milyon ton pamuk üretirken yılda 1,7 milyon ton pamuk tüketiyor. Bu açığı da ithalatla kapatmak durumundayız. 2018 yılında ülke olarak ithalatımız 223,1 milyar dolar. Ticaret açığımız ise 55 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. İthalatımız ve cari açığın azalması ise sevindirici” diye konuştu.

HEDEF ÜLKELERE ATAK YAŞANACAK
Türkiye’nin 2019 yılında ihracat ve ekonomik iş birliği anlamında hedef olarak 4 ülkeyi belirlediğini ifade eden Memişoğlu, “Bu ülkeler Çin, Hindistan, Meksika ve Rusya. Bilindiği üzere 2019 yılı ihracat hedefimiz 200 milyar dolar. Bu rakama ulaşmak için bu 4 ülke ile ilgili ekonomik birliktelik gerçekten çok önemli bir unsur. Ancak pazar payını artırmak durumunda olduğumuz 10 ülkede ihracatçımızın hedefinde. Özellikle ekonomik bir deve dönüşen Çin için kendi görüşüm artık bu ülke içinde ihracatçımız yerli olmak durumunda. Yani deposunu Çin’de açacak, operasyonunu orada yönetecek. Bu Çin pazarında büyük bir başarı sağlar görüşündeyim” dedi.

KONKORDATO SÜRECİNE DİKKAT!
Konkordato ilan eden firmalar ile ilgili görüşlerini de açıklayan Memişoğlu, “Burada iyi niyetli olmak çok önemli. Yani bir firma kepenk kapatıp üretimine son verecekse, konkordato firma için bir tutunma noktası olabilir. Buna karşı olmak mümkün değil. Ama amacı zaman kazanıp şirketin içini boşaltmaksa bu durumun sonucu çok olumsuz sektöre yansır. Kabul edilecek bir tarafı yok. Doğal olarak firmaların birçok küçük ve büyük firmayla ekonomik ilişkileri var. Mal alıyor, işini yaptırıyor. Firma konkordato ilan etmiş olsa dahi, özellikle dayanma güçleri zayıf olan küçük firmaların alacaklarını ödemede ilk sıraya almalı. İlk önce yaşatalım ki, yaşayabilme imkanımız olsun. O nedenle konuya dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HEDEF JENY TEYZE
Birlik olarak oluşturdukları sektör grupları, katıldıkları fuarlar, eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Memişoğlu, Turkish Towels markasıyla üretilen havluları spor turnuvaları, fuarlar ve organizasyonlarla tanıtma çalışmalarının sürdüğünü vurguladı. Turkish Towels tanıtım çalışmaları kapsamında hayata geçirecekleri yeni bir proje hakkında bilgi veren Memişoğlu, Amerika’da yaşayan 5 milyon 800 bin kadını hedeflediklerini belirterek, “Yeni bir çalışmamız var. Hedef kitlemiz yıllık gelir düzeyi 85 bin ile 105 bin dolar arasında olan ABD’nin 28 şehrinde yaşayan Jeny Teyzeler. Sosyal medya hesapları üzerinden bir çalışmayla 5 milyon 800 bin kadına ulaşmak istiyoruz. Bu kampanyanın tanıtım yüzü Amerikalı ünlü bir isim olacak. Bu isimle görüşmelerimiz sürüyor. 13 Şubat’ta bir kez daha görüşeceğiz” dedi.

Memişoğlu, tanıtım yüzünün kimliğini açıklamadı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı