REKLAMI GEÇ

İhracatçı rotayı sanala çevirdi

İhracatçı rotayı sanala çevirdi

Denizlili ihracatçı rotayı sanala çevirdi. Dış piyasadaki payın artırılmasının formüllerini arayan DENİB ve DSO, World E-Commerce Forum işbirliği ile e-ihracat konferansı gerçekleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Ekim 2019 Salı, 18:09

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve World E-Commerce Forum işbirliği ile “Denizli E- İhracat Konferansı” gerçekleştirildi.

Merkezefendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansın açılış konuşmalarını DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DSO Başkan Yardımcısı İ. Okan Konyalıoğlu ile World E- Commerce Forum Kurucu Başkanı Ömer Nart yaptı.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, teknolojinin gelişiminin internetin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdiğini belirterek, akıllı telefonların kullanımının artmasının e-ticaret ve e-ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını vurguladı.

Dünya ve Türkiye verilerini değerlendiren Memişoğlu, “Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 56’sı internet ve yüzde 45’i sosyal medya kullanıcısı. Yani 4.4 milyar kişinin internet erişiminin olduğunu, 3.5 milyar kişinin de sosyal medya kullandığını söyleyebiliriz. 2018’de küresel e-ticaret 2.8 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise 3.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor” dedi.

Türkiye’de ise e-ticaretin 2018’de 60 milyar liraya ulaştığını anlatan Memişoğlu, “E-ticaret kapsamında, e-ihracat da son yıllarda gelişimini sürdürüyor. E-ihracat sınır ötesi e-ticaretin bir türü ve firmalar ürünlerini dijital mecralar aracılığıyla dünyanın farklı noktalarındaki müşterilerinin erişimine sunabiliyor. Geçtiğimiz sene 358 milyon dolar değerinde e-ihracat gerçekleştirdik. Ancak e-ihracatta yolun henüz başındayız. İhracat potansiyelimizin farkındayız ve ihracat konusundaki deneyimimizin önümüzdeki dönemlerde e-ihracat rakamlarımıza da önemli katkılar sunacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

DSO Başkan Yardımcısı İ. Okan Konyalıoğlu ise, organizasyona gösterilen ilginin e-ticaretin öneminin bölgemiz tarafından ciddiyetinin anlaşıldığını gösterdiğini ifade etti.

Konyalıoğlu, “Denizli’deki yatırımcı, müteşebbis, girişimci veya bu işlere ilgi duyan çevre tarafından ilgi çeker mi diye kafamda soru işaretleri vardı şu anda iyi ki yapmışız diyorum. Ben ülkemizin çıkışının e-ticarette, hatta e-ihracatta olduğuna inanıyorum. Bu yolda yürüyen arkadaşlarıma bol para, bol sabır, kaliteli insan kaynağı ve yüksek seviyede heyecan tavsiye ederim. Eğer ki öğrenmeye aç değilsiniz lütfen bu işe girmeyiniz. Eğer ki paranız yoksa lütfen bu işe girmeyiniz. İnsan kaynağımız zayıfsa, ekibinizin heyecanı zayıfsa yine bu işe girmenizi tavsiye etmiyorum. Bu konferansın da hepimiz için faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Dünya E-Ticaret Forumu-Worldef Başkanı Ömer Nart da, Denizli’nin e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Şehirlerimizin e-ticaret’teki potansiyellerini e-ihracat’a aktarmak istiyoruz. Bugün sadece Amerika ve İngiltere’nin toplam e-ticaret büyüklükleri biri 210 milyar dolar, diğeri 564 milyar dolar. Sadece Amerika ve İngiltere pazarlarına bile odaklanıldığında ciddi anlamda bir e-ihracat potansiyelinden bahsediyoruz. Denizli’nin imalatçıları sadece bu iki pazarı e-ihracat ile doyurmaya kalksalar ve sadece Amazon’a bile tedarik yapsalar, bu ihtiyaca Denizli’nin tüm imalat kapasitesini artırarak ancak cevap verilebilir” dedi.

E-ihracat ile globalde ürün ihtiyacına cevap vermek için lokalizasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Ömer Nart, “Bu lokalizasyonu da ödeme sistemlerinde, ürünlerin çevirisinde, yurtdışına şirket kurma konularında ve dijital pazarlamada lokalizasyonu yapmak gerekiyor. Eğer oyunu doğru kurarsak ortalama 80 dolarlık bir sepet ortalamasıyla günlük 500 paket çıkışla 2 yıl içerisinde senede 14.4 milyar dolarlık bir ciro yapmak mümkün. Biz bunun mümkün olduğunu göstermek üzere Denizli’ye geldik” diye konuştu.

T-Soft E-Ticaret Çözümleri CEO’su Ömer Arıkan ise, Denizli’nin 2018 yılında ihracatını artırmış bir il olduğunu belirterek, 2019 yılının o kadar güzel geçmediğini kaydetti.

Arıkan, “İlk 6 ayda Denizli’nin ihracatı yüzde 6 oranında geriledi. Biz bugün Denizli’de, 15 Ekim tarihinde Worldef ve paydaşlarımız ile birlikte E-İhracat konferansı gerçekleştiriyoruz. İhracattaki bu geriye gidişi tersine çevirmek, ihracatı artırmak için buradayız. Bugün yüzlerce kişi, marka ya da girişimci olarak perakende şeklinde e-ihracat’ı nasıl yapabileceğini öğrenmiş oluyor” dedi.

Denizli’ye özel ev tekstili ürünlerinin, harika havlular ve bornozların yurtdışında büyük ilgi gördüğünü belirten Ömer Arıkan, “Ürünlerimizin her birindeki kalite, yurtdışındaki müşterinin bu ürünleri tercih etmesi için büyük bir farklılık oluşturuyor. Yol kenarlarında 10 TL’ye satılmaya çalışılan ürünlerin bir üst kalitede olanlarını, e-ihracat ile global pazaryerleri üzerinden ya da kendi internet sayfalarımız üzerinden perakende olarak 100 dolar gibi bir fiyata satmak mümkün. Böylelikle hem Denizli ihracatını yukarı çekmiş oluruz ve Denizli’de, hayatın çok ucuz olduğu bu şehrimizde yurtdışından getirdiğimiz dövizlerimiz ile çok refah bir şekilde yaşayabiliriz. Bugün ülkemizin dövize ihtiyacının olduğu günlerdeyiz. Bir vatansever ülkesi için bir şey yapmak istiyorsa Türkiye’den yurtdışına bir ürün dahi olması önemli” diye konuştu.

Konferansta e-ihracat, online ödeme sistemleri, e-ihracat yazılım teknolijileri, e-ihracat lojistiğin önemli detayları, e-ihracat temel bilgiler ve global pazarlara giriş, e-ihracatta doğru pazarı bulmak, lokalizasyon, e-ihracat’ta dijital pazarlama, global pazaryerlerine satış, pazaryeri araştırması, gibi birçok önemli ve güncel konularda bilgi verildi.

E- İhracata ilişkin soru- cevap bölümüyle devam eden etkinliğe ilgi son derece yoğundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı