REKLAMI GEÇ

DSO Başkanı Kasapoğlu: Fiyat tutturmak neredeyse imkansız hale geliyor

DSO Başkanı Kasapoğlu: Fiyat tutturmak neredeyse imkansız hale geliyor

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, düşüş durumundaki ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kur politikası nedeniyle ithalatın avantajlı hale geldiğini belirtti. Kasapoğlu, “Fiyat tutturmak neredeyse imkansız hale geliyor” dedi, üretimin ve ihracatın desteklendiği politikaların ivedilikle uygulanmasını istedi.

Ali Bilge / DENİZLİHABER / 4 Mayıs 2023 Perşembe, 15:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nisan Ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Denizli ihracatı, Ocak-Nisan ayı periyodunda geçen yıla göre %18,9 oranında gerileyerek 1 milyar 375 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye ihracatı ise aynı dönemde %3 oranında düşerek 80 milyar 874 milyon dolar seviyesine geriledi.

İHRACAT DEĞERLENDİRMESİ
İhracat rakamlarını değerlendiren DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, Nisan ayındaki rakamlarla Denizli ihracatındaki düşüşün daha da keskinleştiğini belirterek; “TİM verilerine göre, Denizli 2023 Nisan ayında 310,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 1-30 Nisan bir aylık periyotta baktığımızda Denizli ihracatı, Mart ayına göre %25,4 , 2022 yılı Nisan ayına göre ise %33,8 geriledi. Yılın ilk dört ayı bakımından kümülatif olarak baktığımızda ise 2022 yılına göre %18,9’luk bir gerileme dikkat çekiyor. Bu düşüş oranı geçen ay üç aylık kümülatif rakamların değerlendirilmesinde %15 seviyelerinde idi. Bu bakımdan geçen yılla karşılaştırdığımızda düşüş, ivmelenerek devam ediyor. Gerilemenin Nisan ayında Türkiye genelinde de yaşandığını ve Türkiye rakamının da yılın ilk dört ayı itibariyle %3 oranında eksiye döndüğünü görüyoruz.” dedi.

SEKTÖRLERE GÖRE DEĞERLENDİRME
Sektörel olarak bakıldığında çelik sektörü ile tekstil-hazır giyim, konfeksiyon sektörünün düşüşte başı çektiğine değinen Kasapoğlu, “Denizli ihracat rakamlarında Ocak-Nisan periyodunda geçen seneye göre en büyük düşüş %28,2 ile çelik sektöründe yaşandı. Tekstil-hazır giyim, konfeksiyon sektöründe de benzer şekilde düşüş %27,2 seviyesinde. Mermer-madencilik sektörümüzde de gerileme ortalamanın üzerinde ve %21,0 olarak gerçekleşti. Kentimizin lokomotif sektörleri arasında bu miktarda gerilemeye karşı duran tek sektörün kablo-bakır tel sektörü (Elektir-Elektronik ve Demir-Demir Dışı Metaller) olduğunu değerlendirirken, bu sektörde dahi düşüşün %6,9 seviyelerine ulaştığını görüyoruz.” dedi.

“FİYAT TUTTURMA İMKANSIZ HALE GELİYOR”
Türkiye rakamlarının da eksiye döndüğünü vurgulayan Kasapoğlu, “Uygulanan ekonomi politikaları, ithalatı cazip hale getirmeye devam ediyor. İhracata dayalı üretim ile büyüme modelini gerçekleştiren, ihracatçı bir kent olan Denizli ve Denizli Sanayisi, döviz üzerinde uygulanan baskıdan oldukça olumsuz etkileniyor. Düşük döviz kuruna, artan hammadde- aramalı, enerji ve işçilik maliyetleri de eklenince, hedef pazarlardaki rakiplerle rekabet zorlaşıyor, fiyat tutturmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu noktada ihracat rakamlarımızdaki bu gerilemeyi ancak üretimi ve ihracatı destekleyen ekonomi politikalarının uygulanmasıyla durdurabiliriz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı