REKLAMI GEÇ

İSO 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 12 Denizli devi var

İSO 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 12 Denizli devi var

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sektör için en değerli verileri oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2022 yılı sonuçları açıklandı. Bu yıl da Denizli’den 12 firma listede yer almayı başardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Eylül 2023 Salı, 14:57

İstanbul Sanayi Odası’nın en prestijli araştırmaları arasında yer alan İSO 500 verileri açıklandı. Sanayi ağırlığı her geçen gün artan Denizli, İSO 500 listesinde 12 dev kuruluşu ile yer almayı başardı.

İlk 500 şirkette 34. olan Er-Bakır, Denizli sıralamasında yine listenin başında yer aldı. Er-Bakır’ı 90. sırada Abalıoğlu Lezita Gıda ile 92. sırada yer alan Kocaer Çelik izliyor. Listede yer alan Denizli firmalarından 7 tanesi geçen seneye göre daha üst sıralara yükseliş gösterirken, geçen sene birinci ve ikinci 500 sıralamasında bulunmayan bir firma, bu sene ilk 500’e dahil oldu. İlk 500’deki Denizlili firmalara bakıldığında, 5 firma kablo ve bakır tel, 3 firma gıda, 2 firma demir-çelik, 1 firma tekstil ve 1 firma enerji (elektrik) sektöründen yerlerini aldı.

İSO 500 listesine ilişkin değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, geçen yıl olduğu gibi 12 firma ile listede yer aldıklarını ifade etti.

Kasapoğlu, “Bu yıl listeden çıkan bir gıda firmamızın yerine, yine gıda sektöründen yeni bir firmamız katıldı. 2022 yılında ilk 500 listesinde yer alan firmalarımızın net üretimden satış hasılatı toplamı 2021 yılına göre iki kattan fazla artarak 41,27 milyar TL’den 86,36 milyar TL’ye yükseldi. Özellikle gıda ve demir çelik sektöründeki firmalarımız ile enerji sektöründeki temsilcimiz geçen seneye göre listede ciddi yükselişler kaydetmiş durumda. Denizli’de 12 firmamız ile listede yer almamızın gururunu yaşıyoruz. Denizli, böylelikle üç büyük ilimiz haricinde Anadolu’daki iller arasında 7. sıradaki yerini korudu. Önümüzdeki yıllarda listedeki firma sayımızın artacağına olan inancım sonsuz. Ekonomi olarak sanayimizin zor bir süreçten geçtiğinin farkındayım ancak bizim sanayicimiz, üretimden ve ülkesine katkı sağlamaktan vazgeçmeyecektir. Birinci 500 listesinde yer alan her firmamızı ayrı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

İSO 500’DEKİ DENİZLİ FİRMALARI VE SIRALAMALARI ŞÖYLE:

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı