REKLAMI GEÇ

Sanayi Odaları deprem bölgesi için TOBB önderliğinde harekete geçti: Hedef afet bölgesini ayağa kaldırmak

Sanayi Odaları deprem bölgesi için TOBB önderliğinde harekete geçti: Hedef afet bölgesini ayağa kaldırmak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde bir araya gelen sanayi odaları, afet bölgesinin ayağa kaldırılması için 5 ayrı proje geliştirdi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, bölgeye insani yardım sevkiyatlarının yanı sıra, depremden etkilenen 11 ilin yeniden ayağa kaldırılması için projelere başlanacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Mart 2023 Pazartesi, 12:26

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin yaralarını sarmak için iş dünyasının yardım seferberliği sürüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde başlatılan İş Dünyası Konut Seferberliği ve insani-ayni yardım sevkiyatlarının yanı sıra, afet bölgesinin Türkiye ekonomisindeki ve imalat sanayindeki yeri göz önünde bulundurularak, depremden etkilenen 11 ilin ekonomilerinin yeniden canlandırılması ve normalleşme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla da girişimlere başlandı.

TOBB önderliğinde düzenlenen kritik toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki 12 sanayi odasının başkanlarının katıldığı toplantıya ilişkin değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, bölgenin ekonomik ve ticari toparlanma sürecine katkıda bulunacağı hususunda görüş birliğine varılan projelere ilişkin bilgiler paylaştı.

“TEDARİKÇİM DEPREM BÖLGESİNDEN”
Özellikle büyük ölçekli şirketleri, hammadde ve yarı mamul tedariklerini deprem bölgesindeki firmalardan karşılamaya davet ettiklerini belirten Kasapoğlu, “Bu çerçevede TOBB sanayi veri tabanından bölgedeki üreticilerle gerekli eşleştirmeleri yaparak, bölgedeki ticaretin yeniden canlanmasını hedefliyoruz. Tüm illerimizdeki Oda ve Borsalar ile 65 Sektör Meclisi üyelerine yönelik bilgilendirme yapılarak, ülke genelinde iş çevrelerinin projeye katılımının sağlanması hedefleniyor” dedi.

Kasapoğlu, hayata geçirilmesi planlanan diğer projelere ilişkin şu bilgileri verdi:

ULUSAL GIDA PERAKENDECİLERİ ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
Oda ve Borsalar ile Sektör Meclisleri kanalıyla ulusal çapta faaliyet gösteren gıda perakendecilerinin tarım ve gıda ürünleri ile hammadde alımlarını deprem bölgesindeki üreticilerden yapmasını amaçlıyoruz. Bu konuda başlatılan çalışmalar hızlandırılacak.

E-TİCARET PAZARYERLERİNDEN POZİTİF AYRIM
TOBB e-Ticaret Sektör Meclisi kanalıyla başlatılan pazar yerlerinin, deprem bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırılacak ürünler için komisyon almaması uygulamasının sektör genelindeki tüm firmalara yaygınlaştırılmasını ve bölgedeki üreticilerin ön plana çıkarılmasını amaçlıyoruz. Bölgeden internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesi için de kargo şirketleri nezdinde girişimlerde bulunulacak.

TEKNİK DESTEK TEMİNİ
İstihdamın ve ekonomik aktivitenin yeniden canlandırılması, hasar gören üretim tesislerinin tekrar faaliyete başlayabilmesi için Oda ve Borsalar vasıtasıyla ve üyelerimizin katkılarıyla teknik destek seferberliği başlatacağız.

ÇALIŞANLARA İLAVE GELİR DESTEĞİ
Deprem bölgesindeki istihdamın toparlanması amacıyla 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin çalışanlara iade edilmesinin faydalı olacağını değerlendiriyoruz. Böylece söz konusu kesintilerin çalışanlara ilave gelir olarak yansıtılması sağlanmış olacaktır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı