Denizli-Sudan işbirliği köprüsü güçleniyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli-Sudan işbirliği köprüsü güçleniyor

Denizli-Sudan işbirliği köprüsü güçleniyor

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdulgadır, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret ederek işadamlarıyla buluştu, ülkesine yatırım çağrısında bulundu. Ziyarete AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin de katıldı, Sudanlı yetkililerin her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını belirtti. DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise Sudan-Denizli arasındaki ticari işbirliğinin sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam ettiğini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Eylül 2017 Çarşamba, 12:17

Bir süredir Sudan ve Denizli arasında yürütülen ticari işbirliğinin artırılmasına yönelik girişimlere bir yenisi daha eklendi. Bu yıl Mart ve Mayıs aylarında Sudan’dan iki heyet Denizli’ye gelmiş, Denizli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde işadamlarıyla görüşmeler yapılmıştı. Hemen ardından da Haziran ayında AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan öncülüğünde bir heyet Sudan’a giderek yatırım olanaklarını incelemiş, bir dizi anlaşma imzalanmıştı.

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmet Hamid Abdulgadır ve Afrika Hartum Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Osama A. Rayis, bir kez daha Denizli’ye geldi. Abdulgardır ve Rayis, Denizli Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda Denizlili işadamlarıyla bir araya geldi.

ERDOĞAN: “İŞBİRLİĞİMİZ GÜÇLENİYOR”
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Sudan-Denizli arasındaki ticari işbirliği köprüsünün sağlam temeller üzerinde yükseldiğini belirterek, “Her iki taraf da bu konuda kararlı bir çaba sarfediyor. Karşılıklı ziyaretlerimiz, temaslarımız devam ediyor. Haziran ayında Sudan’a yaptığımız ziyaret oldukça verimli geçti. Yatırım olanaklarını yerinde inceleme fırsatı bulduk. Ayrıca bu ülkedeki muhataplarımızla işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bazı işadamlarımız da anlaşmalar imzaladılar. Yakalanan bu olumlu havanın devam etmesi, ticaret hacminin daha da artırılması için temaslarımız ve karşılıklı ziyaretlerimiz devam ediyor. Ben bu anlamda büyük bir çaba sarf eden Milletvekilimiz Sayın Şahin Tin’e ve Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Sayın Ali Ahmed Hamid Abdulgadır beyefendiye teşekkür ediyorum. Toplantılarımıza iştirak eden işadamlarımıza da bu çabalara katkılarından dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu iyi niyetli çabalar devam ettikçe işbirliğinin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

ABDULGADIR: “HER TÜRLÜ KOLAYLIK VE GÜVENCEYİ SAĞLAYACAĞIZ”
Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdulgadır da, Denizlili işadamlarına ülkesine yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, her türlü kolaylık ve güvenceyi sağlama taahhüdünde bulundu. Abdulgadır, “Sudan yatırım yapmak, ticaret yapmak isteyenler için uygun koşullara sahip. Gerek doğal kaynaklar, gerek geniş tarım arazileri, gerek işgücü olanakları bakımından oldukça cazip. Ayrıca Sudan Afrika ve Arap ülkelerine açılan kapıdır. Kızıldeniz’deki limanımız oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Son 10 yılda ulaşım altyapısı anlamında önemli yatırımlar yaptık. Komşu ülkelerimize ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı söz konusu değildir. Ayrıca yatırımcılarımıza bürokratik anlamda her türlü kolaylığı sağlama anlamında güvence veriyoruz. Ben Denizlili işadamlarına ülkemize yatırım yapmaları çağrısında bulunuyorum. Bu işbirliği çabalarından güzel sonuçlar alınacağına inanıyorum” dedi.

TİN: “ARACI VE YOL GÖSTERİCİ OLMAYA HAZIRIZ”
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin de, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için gösterdikleri çabanın olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirterek, “Karşılıklı ziyaretler, temaslar iyi niyetli girişimler sonuç vermeye başladı. Kardeş ülke Sudan’dan da aynı şekilde iyi niyetli gayretleri görmek bizleri umutlandırıyor, motive ediyor. Her şeyden önce Sudan bizim sıkı sıkıya kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğumuz bir ülke. Bu anlamda ülkelerinin sahip olduğu kaynaklar ve yatırım olanakları konusunda kardeş olarak gördükleri bizlerle işbirliği yapmak istiyorlar. Bize duydukları güven ve besledikleri sevgiyi de iyi niyetli çabalarından anlıyoruz. Gittik, incelemelerde bulunduk. Son derece cazip yatırım olanakları var. Her türlü kolaylığı da sağlamaya hazırlar. Biz, Sudan’la temaslarımız süresince güven temelinde iyi ilişkiler geliştirdik. Burada yatırım yapmak isteyen, ticari partner bulup işbirliği yapmak isteyen işadamlarımıza yardımcı olmaya, aracı olmaya, yol gösterici olmaya hazır olduğumuzu buradan bir kez daha ifade ediyorum. Ayrıca Sudan hükümetinin de yatırımcılar için ciddi adımlar attığını görüyoruz. Denizli Ticaret Odası üyelerinin vize işlemlerinin ücretsiz yapılması bunun en büyük kanıtıdır” diye konuştu.

Toplantının sonunda Sudan heyeti ve AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, işadamlarının sorularını yanıtladı.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, toplantının ardından makamında ağırladığı konuk heyeti hediyelerle uğurladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90