DTO’dan 2023 hedefi için odalarla işbirliği - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DTO’dan 2023 hedefi için odalarla işbirliği

DTO’dan 2023 hedefi için odalarla işbirliği

Denizli Ticaret Odası 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılabilmesi için diğer illerin ticaret odalarıyla da işbirliği adımları atıyor. Bu anlamda Edirne ve Kocaeli ticaret odalarından gelen heyetleri ağırlayan DTO, hedefe giden yoldaki sorunları tartışmak ve çözüm önerileri geliştirmek için toplantılar düzenledi. Toplantılarda 2023 hedefine ulaşmak için yeni yatırımların şart olduğu, bu konuda da devlet desteği gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Kasım 2014 Çarşamba, 10:38

Denizli Ticaret Odası dolu dolu bir sonbahar dönemini geride bıraktı. Bu dönemde DTO birçok ziyaret gerçekleştirdi, fuarlara katıldı, önemli konuklar ağırladı. 

ODALAR ARASI İŞBİRLİĞİ
Edirne ve Kocaeli illerinin borsa ve ticaret odalarına mensup meslek komitesi, meclis üyesi ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan iki ayrı heyet, karşılıklı görüş alışverişi ve işbirliği yapmak üzere Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli’ye yönelik gerçekleştirilen inceleme gezisinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, heyete Denizli ekonomisi ve Denizli Ticaret Odası hakkında bilgiler verdi.

ic-edirne

“Denizli ekonomisinin en önemli özelliği, dinamik girişimcileri ve ihracata dönük üretim yapmasıdır” diyen Başkan Özer, Denizli’nin Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere 171 ülkeye ihracat yaptığını, tekstil, mermer, demir-çelik, kablo, metal, makine ve cam sanayi gibi sektörlerin şehrin önde gelen faaliyetleri olduğunu söyledi.

Denizli’nin birlik ve beraberliğine de vurgu yapan Özer, “Lobicilik faaliyetlerinin etkin kılınması ve ekonomik sorunlara çözüm yolları bulunması amacıyla 2001 yılında Denizli Sanayici ve İşadamları Platformu kuruldu. Bu platform ile ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler gerçekleştirilip, Denizli’nin menfaatleri için çalışmalar yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.

Özer, Edirne ile her türlü ticari işbirliği ve görüş alışverişi yapabileceklerini de ifade etti.
Edirne heyeti adına konuşan Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Cemal Çolak, Denizli Ticaret Odası’nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini, başarılı hizmetlere imza atıldığını gördüklerini ifade etti. Denizli’nin gelişmişliği, büyümesi ve ihracatıyla örnek bir il olduğunu dile getiren Çolak, Edirne olarak Denizli’nin tecrübelerinden ve bilgi birikiminden yararlanmak amacıyla ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

KOCAELİ TİCARET ODASI’NDAN ZİYARET
Kocaeli Ticaret Odası’nın tekstil ve giyim sektörlerine mensup meclis üyeleri ile komite üyeleri, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti.
Kocaeli Ticaret Odası Meclis Üyeleri Mehmet Okan Oktay, İsmail Uslu ile Aykut Çavuş, 21. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Çoban ve Komite Başkan Yardımcısı Ali Osman Aykan’dan oluşan Kocaeli Ticaret Odası heyeti, tekstil ve giyim sektörlerine mensup Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, meclis üyeleri ve meslek komitesi üyeleri ile biraraya geldi.

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya ziyaretleri dolayısıyla Kocaeli Ticaret Odası’na teşekkür ederek, Denizli ekonomisi ve Denizli Ticaret Odası hakkında bilgiler verdi.
Karşılıklı bilgi alışverişi yapmak amacıyla ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren Kocaeli Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Okan Oktay, “Kocaeli Ticaret Odası olarak tekstil alanında gelişmiş diğer şehirlerin ticaret odalarıyla bir araya gelerek, ortak sıkıntılarımızı ilgili mercilere iletmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ic-kocaeli

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yapılan açılış konuşmaları sonrasında Salih Sarıkaya başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Kocaeli Ticaret Odası ile Denizli Ticaret Odası tekstil ve giyim meslek komite üyeleri, sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Sektör mensupları, toplantıda şu konularla ilgili görüşmeler yaptı: “500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yatırım yapılması gerekmektedir, bunun için de devletin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Tekstil sektöründe vasıflı eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Şehir içindeki AVM’ler perakende sektörüne zarar vermektedir. AVM’lerin ulusal ve uluslararası markalara yer vermelerinin yanı sıra yerel esnafa da yüzde 15 kontenjan vermeleri sağlanmalıdır.”

DTO TURİZMİN SORUNLARINA DUYARLI
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Üyeleri, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer’i ziyaret etti.
Ziyarette, TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, 2. Başkan Emre Sarı, Genel Sekreter İsa İnce, Sayman Üye Ali Yörümez, Yürütme Kurulu Üyeleri Bayram Ali Çoban, Himmet Kaynak ve Hüseyin Altuğ hazır bulundu.

ic-tursab

TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, sektörün en büyük sıkıntısının kaçak tur organizasyonları olduğunu söyleyerek, farkında olmadan ya da daha ucuz diye TÜRSAB üyesi olmayan acenta ve kuruluşların düzenlediği belgesiz, kaçak ve denetimsiz organizasyonlarla tura çıkanların herhangi bir olumsuzluk durumunda mağdur olacaklarını belirtti. Belgesiz seyahat acenteliğinin sektörde haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Köseoğlu, “Kaçak turlar dolayısıyla hem devlet hem de seyahat acenteleri mağdur olmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımız bilinçlenmeli ve sadece fiyata bakarak değil, sigortalanmış ve hak iddia edebileceği bir tur organizasyonuna dahil olmalıdır” dedi.

Başkan Necdet Özer, kaçak tur organizasyonları konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade ederek, “Kültür ve turizm amaçlı turlar, mutlaka ‘Seyahat Acentası İşletme Belgesi’ne sahip olan TÜRSAB üyesi seyahat acentaları aracılığıyla düzenlenmelidir. Haksız rekabetin önlenmesi ve turların kanunlara uygun olarak yapılması konusunda TÜRSAB’a destek olmaya hazırız” diye konuştu.

MECLİS’TE EKONOMİK GİDİŞAT DEĞERLENDİRİLDİ
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2014 yılı Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.
Başkan Necdet Özer, dünya ekonomisiyle ilgili yaptığı açıklamada, küresel ekonomideki normalleşmenin küçük düzeltmelerle devam ettiğini belirterek, “Dünya ekonomisinin 2014 yılı büyüme tahmini IMF ve Dünya Bankası tarafından revize edilerek biraz aşağıya çekilmesine rağmen büyümenin 2014 yılında yüzde 3.3 olacağı öngörülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomisi büyüme ve istihdam alanlarında öngörülen hedefleri gerçekleştirmede başarısını sürdürmekle birlikte büyüme oranını yüzde 2.2 olacağı tahminleri yapılmaktadır. Japonya ve İngiltere parasal genişleme ve düşük faiz politikalarını devam ettirmektedir. İngiltere büyümeye başlamış, Japonya da fiyat artışları arzu edildiği gibi yüzde 2’ye yaklaşmıştır. AB Merkez Bankası Teminatlı tahvil alımına başlamış, ayrıca, yılbaşından önce bazı riskli varlık alımlarını da başlayabileceğini belirtmiştir. Önümüzdeki günlerde varlık alımlarının AB ekonomisini nasıl etkileyeceği göreceğiz. Çin ekonomisinin, dünya pazarlarındaki daralmadan ve Çin’deki inşaat sektörünün sorunları nedeniyle 2014 yılında yüzde 7,5 oranında büyümesi beklenmektedir. Gelişmiş ülkelerin 2014 yılı büyümesi yüzde 1.8, gelişmekte olan ülkelerin ortalama büyüme oranının da yüzde 4.4 olacağı öngörüleri yapılmaktadır. Euro bölgesi büyümesi ise yüzde 0.8 gibi düşük oranda olacağı beklenmektedir.” dedi.

ic-meclis

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de değinen Özer, “2015-2017 yılları arasındaki döneme ilişkin üç yıllık Orta Vadeli Plan’da veriler tekrar güncellenmiştir. Planda 2014 yılı büyüme oranın yüzde 3.3, enflasyon oranının (TÜFE) yüzde 9.4 ve işsizlik oranın yüzde 9,6, Cari açık/ GSYH oranının yüzde 5.7 olacağı öngörülmüştür. İhracata dönük, belirlenen son teşvikler umut vericidir. İhracatın ekonomik büyümeye katkısı 2014 yılı içinde pozitif olmuştur. Merkez Bankası’nın ihracata dönük kredilerde yapmış olduğu artış ve kredi maliyetlerini aşağı çeken kararı çok gecikmiş olsa da umutlarımızı artırmıştır. Ekonomik büyüme ve bunun sürekliliği için yatırım ortamının geliştirilmesi, sanayi yatırımlarının artırılması şarttır. Türkiye ve benzeri ülkelerin yabancı kaynak ihtiyacı bir süre daha küresel piyasalardan düşük faizle karşılanacak gibidir.” diye konuştu.

Özer, Denizli ekonomisiyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “2014 Eylül ayı itibariyle geçen 9 aylık dönemde dünyada 172 ülkeye, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.12 oranında artışla ilimizden 2 milyar 439 milyon 701 bin dolar ihracat yapılmıştır. Bu oran Türkiye için yüzde 5.74’tür. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2014 Eylül ayı verilerine göre, il ihracatının yüzde 46.71’ine tekabül eden ihracatın yapıldığı ilk beş ülke; sırasıyla İngiltere (yüzde 12,86), Almanya (yüzde 12,02), ABD (yüzde 10,37), İtalya (yüzde 6,37) ve Fransa (yüzde 5,09) şeklinde sıralanmaktadır. İhracatın yüzde 83,74’üne tekabül eden ilk beş mal grubu; hazır giyim-konfeksiyon (yüzde 38,13), elektrik-elektronik-makine-bilişim (yüzde 13,96), çelik (yüzde 12,83), demir ve demir dışı metaller (yüzde 11,23), tekstil ve hammaddeleri (yüzde 7, 59) olmuştur. İthalat rakamlarına bakıldığında; 2014 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,58 oranında artışla 1 milyar 926 milyon 896 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. İthal edilen malların başında bakır ve bakır türevleri (yüzde 50,45), pamuk (yüzde 14,43), demir-çelik ürünleri (yüzde 11,58) gelmektedir. En fazla ithalat yapılan ülkeler ise İspanya (yüzde 10,45), Özbekistan (yüzde 8,87) ve Rusya Federasyonu (yüzde 8,23) şeklinde sıralanmaktadır. 2014 Temmuz ayı itibariyle Denizli’de sigortalı çalışan sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,38 oranında artarak 187 bin 246 kişiye ulaşmıştır. 2014 Eylül ayı sonu itibariyle Denizli Ticaret Odası’na kayıtlı 15 bin 235 üye bulunmaktadır.”

ic-maktek

DTO MAKTEK FUARI’NDAYDI
Denizli Ticaret Odası’nın 8. Meslek Komitesi’ne mensup 21 üye, makine sektörünü aynı platformda buluşturan MAKTEK Avrasya Fuarı’nda incelemelerde bulundu. MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen 1000’i aşkın firma ve firma temsilciliği yer aldı. Almanya, Fransa, İspanya, Çin, İngiltere, Tayvan milli katılımlarıyla beraber dünyanın en tercih edilen fuarları arasına giren MAKTEK Fuarı’nda, takım tezgâhları, metal-sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol-ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer aldı.

ic-intermob-fuari

İNTORMOB MERCEK ALTINA ALINDI
Denizli Ticaret Odası’nın 23. Meslek Komitesi’ne mensup 30 üye, 17. Uluslararası Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı-İNTERMOB 2014’te araştırma, inceleme ve yeni teknolojilerle tanışma fırsatı yakaladı.
29-30 Eylül tarihleri arasında iki gün boyunca ziyaret edilen fuarda, yeni makine alış verişi ve yeni teknolojilerin gözlemlenmesi anlamında geniş imkânlar sunuldu. Öte yandan yıllardır fuarda Denizli’yi temsil eden FNT Makine’ye ilave olarak bu yıl SESE markası ile Doğaç Yapı’nın yer alması gurur kaynağı oldu.

ic-hisarciklioglu

DTO’DAN TOBB ETKİNLİKLERİNE AKTİF KATILIM
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Aydın’da incelemelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu’na DTO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer de eşlik etti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Aydın’dan bütün KOBİ’lere internetle gelen fırsatları değerlendirmeleri çağrısında bulundu. TOBB heyeti, Aydında valilik ve büyükşehir belediyesini de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

ic-cinar

TOBB YÖNETİMİ’NDEN ‘ÇINAR’ HATIRASI
TOBB Yönetim Kurulu çınar ağacı geleneğini devam ettirdi. Yönetim Kurulu’nda bu dönem ilk kez görev alan Çamur Ali Kopuz, Şahin Bilgiç, Salih Zeki Murzioğlu, İbrahim Burkay, Necdet Özer, Cengiz Günay ve Selçuk Öztürk kendi isimlerini taşıyan ağaçları TOBB Birlik Merkezi’nin bahçesine diktiler. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve diğer yönetim kurulu üyeleri de ağaç dikimlerine eşlik ettiler.

ic-vali

VALİ KOCATEPE’YE “HOŞGELDİNİZ” ZİYARETİ
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız ve Yönetim Kurulu üyeleri, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe’yi ziyaret etti.
Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Denizli ekonomisi ve Denizli Ticaret Odası hakkında bilgiler veren Başkan Özer,“hoşgeldiniz” diyerek, Vali Kocatepe’ye görevinde başarılar diledi. Özer, “15 bin üyeye sahip olan Ticaret Odamız, Denizli’nin en büyük sivil toplum kuruluşu konumundadır. Meclisimiz ve yönetimimiz ile Denizli’ye hizmet etmek için çaba gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Kocatepe ise çevre illerde görev yaptığı dönemlerde Denizlililerin çalışkanlıklarıyla ön planda olduklarını gözlemlediğini belirterek, “İki Denizlili bir araya gelirse fabrika kurar derler. Denizli Ticaret Odası’nın da çalışmalarını takip ettiğim kadarıyla başarılı buluyorum. Bundan sonra da Denizli için hep birlikte güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Ziyaretinizden dolayı da teşekkür ediyorum.”dedi.

iuc-kaymakam

DTO’DAN MERKEZEFENDİ KAYMAKAMI’NA ZİYARET
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız ve Yönetim Kurulu üyeleri Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü’yü makamında ziyaret etti. Merkezefendi Kaymakamı Görücü’ye Denizli Ticaret Odası’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Özer, oda olarak Denizli ve ekonomisi adına her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

ic-asure

DTO’DAN 3 BİN KİŞİYE AŞURE
Denizli Ticaret Odası, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ikramı yaptı. Aşure dağıtım törenine, protokol, Denizli Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. DTO Başkanı Necdet Özer, Muharrem ayının önemine işaret ederek, birlik ve beraberliğin en üst seviyelere ulaştığı Muharrem ayında vatandaşlarla birlikte paylaşım sağlamak için 3 bin kişilik aşure yaptırarak, dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90