İlk adımı DTO atmıştı, faizlerde beklenen oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İlk adımı DTO atmıştı, faizlerde beklenen oldu

İlk adımı DTO atmıştı, faizlerde beklenen oldu

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, şubat ayında başlattıkları %0.98’den başlayan oranlarla inşaat sektörünü hareketlendirecek kredi kampanyalarının doğru bir girişim olduğunun, kamu ve özel bankaların da indirime gitmesiyle net bir şekilde ortaya konduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Ağustos 2019 Perşembe, 14:05

DENİZLİ HABER
DTO’nun “Herkes İçin Konut Desteği” adı altında üyelerine özel başlattığı kampanya Akbank, Halkbank, Yapıkredi, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans iş birliğiyle gerçekleştirilmişti. Kampanya kapsamındaki DTO üyesi müteahhitlerden konut alan vatandaşlar, bu yıl şubat ayından itibaren %0.98 oranından başlayan özel bir tarifeyle kredi kullandı.

“ÖNGÖRÜMÜZDE YANILMAMIŞ, EN DOĞRU ADIMI ATMIŞIZ”
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, geçen hafta kamu bankalarıyla başlayıp bu hafta da özel sektörle devam ettirilen son faiz indirimiyle yeniden hareketlenen konut sektörün geldiği noktanın, oda olarak sektörün içinde bulunduğu durumu iyileştirebilmek için şubat ayında başlattıkları “Herkes İçin Konut Desteği” kampanyalarının, isabetli bir çalışma olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Erdoğan, “İnşaat sektöründeki üyelerimizin, alım satımda yaşadığı sorunları azaltmak, bürokratik işlemleri hızla aşıp iş hacmi ile verimliliği artırmak için ‘Herkes İçin Konut Desteği’ kampanyasını başlatmıştık. Denizli’de o gün itibarıyla, tamamlanmış veya tamamlanmakta olup da satışa hazır bekleyen konut stokunun eritilmesine yönelik önemli bir girişimdi. İkame amaçlı konut üreten inşaat müteahhitlerimizin bulunduğu 3. Meslek Komitemiz ile yönetim kurulumuzun uhdesinde, 4 ay boyunca yoğun bir çalışma yürüttük. Sonucunda da tek tek görüştüğümüz 21 ayrı banka ve finans kuruluşundan Akbank, Halkbank, Yapıkredi, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans ile ortak bir protokole imza atmıştık. Bizden çok kısa bir süre sonra kamu bankalarının genel müdürlükleri, yurt genelinde benzer bir uygulama başlattı. Bugün geldiğimiz noktada da başta kamu bankaları hemen sonrasında da bazı özel bankaların konut faizlerini düşürmesi, sektördeki üyelerimiz adına bizleri de sevindirdi. Sektörün beklentisi, genel anlamda gerçekleşmiş oldu. Geçen yılın son çeyreğinde fark edip bu yılın başında attığımız bu adımın yurt geneline yayılan bir aşamaya gelmiş olması bizi mutlu etti. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“SEKTÖRE, İLAÇ GİBİ GELDİ”
“Herkes İçin Konut Desteği” Kampanyalarında temel hedeflerinin, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmaya çare bulmak olduğunu da hatırlatan Erdoğan, “Konuyla ilgili fizibilitemizde, acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerimizin, uygun faiz oranı sağlanması durumunda, çözüm üretebildiğini fark etmiştik. Konut isteyen alıcılar ile Denizli’mizde faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları arasında koordinasyonla, sektörün beklentilerine karşılık bulmaya çalışmıştık. Piyasadaki faizler yerine, makul oranlar sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini düşündük; bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun sonucunda, bazı bankalarımızla iş birliğine gitmiştik. Şehrimizde ilk defa düzenlenen kampanyamız, elinde 5 adet satılık konut bulunan müteahhit ile 500 tane satılık konutu bulunan müteahhidin aynı kefede yer alabileceği bir projeydi. Konut alacaklar, dilediği müteahhit firmaya başvurarak, ‘Herkes İçin Konut Desteği’ kampanyasına katılan ilgili banka ve finans kuruluşlarının iş birliğiyle, 0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullandı. Piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirmişti. Sektöre, adeta ilaç gibi geldi. Halen de sürdürüyoruz” diye konuştu.

KAMPANYA İLGİ GÖRDÜ
2019’un şubat ayında, Akbank Denizli Şubesi Müdürü Nihan Sicimli, Halkbank Denizli Bölge Ticari Kobi Pazarlama Bölümü Yöneticisi İlker Tekin, Halkbank Denizli Bölge Bireysel Pazarlama Bölümü Müdürü Nesrin Fırat, Yapı Kredi Bankası Saraylar Şubesi Müdürü Ayşegül İrimağzı, Kuveyt Türk Sanayi Şubesi Müdürü Muhammet Sıddık Erdal ve Türkiye Finans Denizli Şubesi Müdürü Adnan Aşağıçay’ın katılımıyla, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda kampanyanın tanıtımı için basın toplantısı düzenlemişti.

0.98’DEN BAŞLAYAN ORANLARLA KREDİ KULLANILDI
“Herkes İçin Konut Desteği” kampanyası, şehrin çeşitli noktalarına asılan afişler ve yayınlanan haberlerin kamuoyuna ulaşmasının hemen ardından halktan büyük ilgi görmüştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından geçen hafta önce kamu bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank, daha sonra da bazı özel bankalar konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında indirime gitti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90