Asgari ücret pazartesi günü açıklanacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Asgari ücret pazartesi günü açıklanacak

Asgari ücret pazartesi günü açıklanacak

2021 yılında uygulanacak asgari ücret pazartesi günü belli olacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısının 28 Aralık’ta saat 10.30’da yapılacağını duyurdu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Aralık 2020 Cumartesi, 15:20

Bakanlık yetkilileri, işveren ve işçi temsilcilerinin katılacağı son toplantı ile birlikte 2021 yılında uygulanacak asgari ücret belli olacak. Asgari ücrete yapılacak zam oranı doğrudan 7 milyon kişiyi etkileyecek.

Yapılan son toplantıya katılan TÜİK, asgari ücret hesaplamasında dikkate alınan bekar bir çalışanın aylık asgari geçim tutarını hafif işler için 2 bin 339, orta işler için 2 bin 507 ve ağır işler için 2 bin 792 olarak belirledi. TÜİK’e göre ağır statüdeki bir işçinin geçim maliyeti yıllık yüzde 19.77 arttı.

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, asgari ücret konusundaki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, işçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesinin milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebi olduğu belirtilerek, “İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibarıyla net 2 bin 792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır” denildi.

Yorumlar

göko   -  Bağlantı 28 Aralık 2020, 11:12

asgari ücrete zam yapmayın herşeyin fiyatı iki katına çıkıyor alım gücü yok 2 yıl önce ben asgari ücretle çalışırken araba alabiliyordum şuan arabanın yanından gecemiyorum

Haso   -  Bağlantı 26 Aralık 2020, 18:13

Mesele çok vermek değil ki. Kaşıkla verilen kepçeyle alınıyor mu?, verilenin bir hükmü, geçerliliği var mı? ona bakmak lazım. Asgari ücret 10bin olsa n’olacak, alım değeri olmadıktan sonra. Enflasyon rakamları sahte, zira.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı