REKLAMI GEÇ

Aylık enflasyon yüzde 3,37 arttı, yıllık yüzde 62,51 oldu

Aylık enflasyon yüzde 3,37 arttı, yıllık yüzde 62,51 oldu

TÜİK mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Mayıs ayındaki enflasyon nisana göre yüzde 3,37 arttı. Artış, 2023’ün mayısına göre yüzde 75,45 oldu. 12 aylık ortalama enflasyon ise yüzde 62,51. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Artık dezenflasyon dönemine girdik. Haziran’dan itibaren düşüşü göreceğiz” dedi. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 120,66 olarak hesapladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Haziran 2024 Pazartesi, 10:59

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs enflasyonunu açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisan ayına göre yüzde 3,37 arttı. TÜİK’in enflasyon verilerine göre;

Aralıktan bu yana enflasyon yüzde 22,72 arttı.

2023 Mayıs ayına göre artış yüzde 75,45 oldu.

12 aylık enflasyon ortalaması ise yüzde 62,51 olarak kaydedildi.

Piyasadan fiyatları toplayarak kendi enflasyonunu hesaplayan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) rakamları ise farklı. ENAG, aylık enflasyonun yüzde 5.66, yıllık enflasyonun ise yüzde 120,66 arttığını hesapladı.

BAKAN ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı enflasyon rakamlarına yönelik değerlendirmede bulundu. Sosyal medya platformu X üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Şimşek, yıllık enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyeceğini belirtti.

Yaptığı değerlendirmede hedefe ulaşmak için kararlı olduklarını belirten Şimşek şöyle devam etti:

“En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı