REKLAMI GEÇ

Bağlara zarar veren salkım güvesiyle ilaçsız mücadele, ihracatı katlayacak

Bağlara zarar veren salkım güvesiyle ilaçsız mücadele, ihracatı katlayacak

Toprak yapısı ve mineraller nedeniyle dünyanın en kaliteli üzümlerinden bazılarını yetiştiren Kaklık ve Kızılyer’de doğal üretim teşvik ediliyor. Bağların korkulu rüyası salkım güvesiyle “şaşırtma” yöntemiyle ilaç kullanılmadan mücadele başlıyor. Böylelikle ihracat miktarının artması hedefleniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Mart 2023 Cuma, 12:35

Denizli’nin Honaz ilçesinde, bağlara zarar veren salkım güvesiyle biyoteknik mücadele yapılabilmesi için çiftçilere eğitim verildi.

Honaz ilçesine bağlı Kızılyer ve Kaklık mahallelerinde yürütülen “Bağ Alanlarında Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadelenin Benimsetilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesinde bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlendi.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Honaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen projenin bilgilendirme toplantısına İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Honaz İlçe Müdürü Emre AşkınN, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli ile 85 üretici katıldı.

ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ İLE DOĞAL MÜCADELE

Eğitim toplantısında üreticilere bağda ana zararlı olan salkım güvesine karşı kimyasal mücadeleye alternatif olan biyoteknik mücadele metodu içerisinde yer alan çiftleşmeyi engelleme tekniği (şaşırtma tekniği) hakkında detaylı bilgiler verildi.

Üzüm yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı iki mahallede uygulanacak olan proje dahilindeki üreticilerin, bu yöntemle ihracat değeri yüksek, kaliteli, pestisit kalıntısı olmayan güvenilir ürün elde etmeleri hedefleniyor. Ürün kalitesinin artırılmasıyla doğru orantılı olarak pazar payının da arttırılması beklenen mücadele yönteminin daha geniş alanlarda yaygınlaştırması öngörülüyor. DENİZLİ (İHA)

BÖLGENİN ÜZÜMÜ NEDEN KALİTELİ?

Özellikle Kaklık’ta kükürtlü su nedeniyle toprak mineral bakımından oldukça zengin. Ayva, cennet elması ve üzüm gibi meyveler bu coğrafyada bu mineraller sayesinde daha kaliteli yetişiyor. Kaklık özelinde yetiştirilen çekirdeksiz üzüm, dünyanın en kaliteli üzümlerinden biri olarak gösteriliyor. Haliyle doğal yöntemlerle üretilmesi ürün kalitesini ve talebi artırıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı