Denizli’nin yatırım arazisi envanteri çıkarılacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’nin yatırım arazisi envanteri çıkarılacak

Denizli’nin yatırım arazisi envanteri çıkarılacak

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ve Denizli Defterdarlığı’nın ortak çalışmasıyla Denizli’nin “yatırım arazisi envanteri” çıkarılacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Aralık 2014 Perşembe, 10:07

Denizli’de yatırımları artırmak ve talep halinde yatırım yerlerine yönelik hızlı ve etkin bilgi sunabilmek amacıyla hazırlanacak “Denizli Yatırım Envanteri” çalışmasının protokolü, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve Denizli Defterdarı Özgür Çelik arasında imzalandı.

Söz konusu çalışma, GEKA’nın yatırım destek faaliyetleri kapsamında hazırladığı Yatırım Destek Ofisleri Strateji Belgesi ile Denizli Defterdarlığı’nın yatırım arazilerinin mevcut durumuna yönelik detaylı bilgileri içeren raporu ışığında gerçekleştirilecek.

YATIRIMCIYA BİLGİ KOLAYLIĞI
“Denizli Yatırım Envanteri” çalışması ile Denizli’de yatırım süreci yatırımcılar için karmaşık bir hal almaktan kurtulacak. Oluşturulacak sistem ile yatırımcıların ada, pafta, parsel bilgileri, arazinin koordinatları, mülkiyet durumu, arazinin en yakın yerleşim yerine uzaklığı, arazinin ana ulaşım yollarına uzaklığı ve arazinin varsa özel nitelikleri vb. konulara hızla ulaşılabilecek. Sistem sayesinde sektörler bazında nerelerde ne tür yatırımlar yapılabileceği, yatırım türleri ve faydalanılacak teşvikler ile ilgili kanunların hükümlerine göre, yatırımcılar tarafından izlenecek işlem basamakları hakkında da detaylı bilgi elde edilebilecek

HİZMETİN KALİTESİ ARTACAK
GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, imza törenindeki konuşmasında, yatırımlara yönelik verilen hizmetin kalite ve hızını artırmak amacıyla iki kurumun işbirliği yapacağını söyledi. Alata, “Ajans bünyesinde bulunan Denizli, Aydın ve Muğla Yatırım Destek ofislerimizin, bölgede yatırımları artırmak üzere izleyeceği yol haritasını içeren Yatırım Destek Ofisleri (YDO) Stratejisi tamamlandı. Denizli Yatırım Envanteri çalışması, YDO Stratejimizde yer alan ve Denizli için planlanan çalışmaların hayata geçmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

VERİ TABANI OLUŞTURULACAK
Denizli Defterdarı Özgür Çelik ise, GEKA ile imzalanan protokol ile öncelikle Defterdarlık’tan alınacak verilerin Coğrafi Bilgi Sistemi CBS) tabanlı bir sisteme aktarılacağını belirtti. Çelik, “Çalışma kapsamında İzlenecek Adımlar, ilgili paydaşlar, çalışmada yer alacak alanlar ve alanların nitelikleri ile sistemin altyapısının oluşturulması ve işletilmesine yönelik diğer tüm hususlar incelenecek. Denizli merkezinden başlamak üzere tüm bağlı ilçeleri de içine alacak çerçeve oluşturularak belirlenecek ilgili paydaşlar arasında görev, yetki ve sorumlulukların dağılımı yapılacak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı