Doğaltaşta Avustralya pazarı büyütülecek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Doğaltaşta Avustralya pazarı büyütülecek

Doğaltaşta Avustralya pazarı büyütülecek

Türk doğal taş ihracatçıları için önemli bir pazar olan Avustralya’da pazar payını artırmayı planlayan Ege İhracatçılar Birliği, URGE Projesi ile kıtaya çıkarma yaptı. Denizlili işadamlarının da yer aldığı heyet, doğal taşla başlantısı olan her potansiyel alıcı ile temasa geçiyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Ağustos 2018 Çarşamba, 13:00

Türkiye ve Denizli’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olan doğaltaşın Avustralya’daki pazar payını artırmak için Ege İhracatçılar Birliği harekete geçti.

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürütülen URGE (Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi) kapsamında Denizlili doğal taş ihracatçısı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hikmet Çelikkol’un da yer aldığı heyet kıtaya giderek temaslar da bulunuyor.

25 firma temsilcisinin yer aldığı projede 11 heyet üyesi Melbourne ve Sidney kentlerinde temaslarda bulunuyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Çınar, Ege İhracatçı Birliği temsilcisi İlayda Bedir’in yanı sıra projeye katılan firmaların temsilcisi Cemal Sirkeci ve Melbourne Ateşe Uzmanı İdris Muslu da yer alıyor.

ÇOK ÖNEMLİ TEMASLAR GERÇEKLEŞTİRDİLER
Sadece Ege Bölgesi’nin değil tüm Türkiye’den doğal taş örnekleri ile Avustralya’yı ziyaret eden heyet burada potansiyel alıcılar ile toplantılar gerçekleştirdi. Bu alanda Çin ve İtalya ile rekabet eden Türk ihracatçılar pazar payını artırmak amacıyla toptan ve perakende doğal taş satışı gerçekleştiren firma temsilcilerinin yanı sıra iki kentte düzenledikleri toplantı ve sunumlarla yeni müşterilerle de buluşma olanağı buldu. Heyet aynı zamanda bölgedeki mimarlarla da bir araya gelerek Türk doğal taş kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor.

ÇELİKKOL: ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI
URGE projesinin doğal taş ihracatçısı açısından önemine değinen Denizlili işadamı, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hikmet Çelikkol ziyaretlere ilişkin denizlihaber.com’a yaptığı açıklamada; “Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürüttüğümüz projede Türkiye’nin bu alandaki pazar payını daha da artırmayı hedefliyoruz. Yeni müşteriler ile temasa geçiyoruz.

Sunumlar ve toplantılarla Türk doğal taşını ve Türk kültürünü anlatıyoruz. Bu bölge yakından ilgilenilmesi gereken bir pazar. Avustralya’ya ihracat gerçekleştiriyor olsak da bu pazarın daha da büyüyebileceğini görüyoruz. Bu bölge hedef pazarlarıızdan biri. Pazarda iyi bir konumdayız ama daha da iyi olabilir. Burada ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Başta güven ilişkisi olmak üzere gerekli bağlantıları sağlamak üzere çalışıyoruz. Şu ana kadarki çalışmalarımızın iyi gittiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.
Türk heyetinin bir süre daha bölgede temaslarda bulunması bekleniyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı