REKLAMI GEÇ

DTO, Suriye pazarını inceliyor

DTO, Suriye pazarını inceliyor

Denizli Ticaret Odası (DTO), alternatif pazarlar arayışlarında Suriye ve Irak’ı önemsiyor. Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İmran Eraslan başkanlığındaki bir heyet, öncelikle Suriye pazarının araştırılması için incelemeler yapıyor.

/ DENİZLİHABER / 24 Şubat 2010 Çarşamba, 16:47

DTO, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) davetlisi olarak Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen “Mersin Tanıtım Günleri” adlı organizasyona katıldı. Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin milletvekilleri Mehmet Şandır, Vahap Seçer, Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Ömer Onhun, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut konuşma yaptı. Konuşmacılar genel olarak, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin iyileşen ve daha da artan ivme ile sürmesi gerektiğine vurgu yaparak, 2 milyar dolar olan ticari hacmin yeni hedefinin 5 milyar olduğunu belirtti. Ayrıca Suriye ile arada bulunan birçok engelin bu dönemde aşıldığı (akrabalar tel örgülerde bayramlaşıyordu) şimdi vizesiz girişlere kadar gelindiği, artık sıranın bu ilişkiyi geliştirmek için iş adamlarına görev düştüğü belirtildi.
Bakan Faruk Nafiz Özak’ın “Bu ilişkiyi gördüm ve denecek tek şey var; Allah nazardan saklasın.” demesi salondan büyük alkış aldı. Tüm konuşmacılar, basta Kürşad Tüzmen olmak üzere katılımda bulunan herkese teşekkür etti. Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İmran Eraslan, bu organizasyonun temelinde bulunan yetkililerle tek tek görüşerek, Denizli’nin kaynakları ve ticari gücü hakkında detaylı bilgi verdi. Yapılan görüşmelerde “Mersin günleri” gibi bir çalışmayı Denizli’de hayata geçirmek için çabalarının sürdüğünü anlatan Eraslan, Denizli’de bulunan birçok sektörün, Suriye’de aranan kalemler olduğuna vurgu yaparak, bin yıldan bu yana gelen kardeşliğin ticaret ortamında da güçlenerek ilerlemesi gerektiğini ifade etti. Görüşmelerde, Suriye’de bulunan kurumlar, bu konuda memnuniyetle DTO’ya destek olacaklarının söz verdi. Ayrıca Mersinli yetkililer de hem şehirleri ile ilgili hem de Suriye’de yapılacak organizasyonlarla ilgili olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Suriye ve Türkiye’nin bulunduğu ortak coğrafyanın; dünya enerji kaynaklarının, dünya kültürünün, dünya dinlerinin ve dünya ticaretinin geçit noktası olduğunu söyleyen Eraslan, “Ortak coğrafyada olmamız sebebiyle Suriye ile kader birliğimiz ezelden beri bulunmaktadır. Ayrıca 90 yıl önce aynı devletin çatısı altında bulunmamız dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizin gönlümüzde yeri başkadır.” dedi. Eraslan, bu gezinin bir ön araştırma gezisi olduğunu ileriki günlerde geniş katılımlarla bu pazarlara adım atılacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı