REKLAMI GEÇ

Platform, birlik mesajı verdi, Güntaş: “Biz yokuz” dedi

Platform, birlik mesajı verdi, Güntaş: “Biz yokuz” dedi

Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu, DETKİB Başkanı Raşit Güntaş’ın Platform’dan ayrıldığını açıklamasının ardından yaptığı basın toplantısında, birlik mesajı verdi. DETKİB Başkanı Güntaş ise Platform’un politize olduğunu belirterek, “Benim başkanlığımdaki DETKİB, Platform’da yer almayacak” dedi.

/ DENİZLİHABER / 10 Eylül 2009 Perşembe, 18:38

Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Raşit Güntaş’ın, 8 Eylül’de, Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu’ndan, Platform’un demokratik yönetilmediğini öne sürerek ayrıldığını açıklamasının ardından, DETKİB’in Platform’da yer alıp almaması konusu, söz düellosuna dönüştü.

Güntaş’ın açıklamasının ardından, gazetelerde, Platform’da yer alan bazı oda başkanları ve DETKİB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Memişoğlu’nun Güntaş’ın ayrılması ile ilgili yaptıkları yorumlar sonrasında, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu bu kez de basın toplantısı yaptı. Denizli Ticaret Odası Başkanı ve Platform Dönem Sözcüsü Necdet Özer ile birlikte Platform’un diğer üyeleri, DTO’daki basın toplantısında birlik mesajı verdi. Özer, toplantıda, Platform olarak hazırladıkları açıklamayı okudu. Sonra da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Platform’un, DETKİB olmadan yaptığı basın toplantısının ardından ise yine bugün DETKİB Başkanı Raşit Güntaş basın toplantısı yaparak, DTO’da yapılan toplantıda söylenenlere cevap verdi ve “DETKİB’de ben başkan olduğum süre içinde, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu’nda yer almayacağız” dedi.

DETKİB Başkanı Güntaş, Platform sözcülüğünü, sadece DSO, DTO, DTB ve DETKİB’in yapmasının yanlış olduğunu, bunun demokratik bir uygulama olmadığını belirterek, Platform’dan ayrıldığını açıklamıştı. Platform üyesi bazı oda ve derneklerin temsilcileri, DETKİB Başkanı Güntaş’ın, Platform’dan ayrıldığını açıklamasının ardından, Güntaş’ın kişi olarak Platform’dan ayrılabileceğini ancak kurumların Platform’da kalıcı olduğunu söylemiş ve Güntaş’ın ‘Platform demokratik yönetilmiyor’ söylemine tepki göstermişti.

‘Birlikten kuvvet doğar’
Bu açıklamaların ardından, bugün Denizli Ticaret Odası’nda yapılan basın toplantısında, Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu Sözcüsü Necdet Özer, Platform’un olağanüstü toplandığını ve Platform’un her zaman Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Özer, “Platformumuz kurulduğundan bugüne ilimiz sanayi, ticari, sosyal, kültürel ve benzeri birçok sorunlarının çözümlenmesinde ayrıca ilimize katkı sağlayacak birçok değerlerin kazanılmasında çok büyük katkısı olmuştur. Bu kazanımlar ortak akıl ve düşüncelerle aynı zamanda Türkiye’ye örnek olan birlik ve beraberlik hareketiyle elde edilmiştir. Platformun bu birlik ve beraberlik anlayışıyla elde ettiği bu başarılarında, siyasilerimiz ve yerel yöneticilerimiz ile diğer sivil toplum kuruluşlarımızın desteğini alarak Denizli lobisinin oluşmasında ilimize katkı sağlamıştır. Tüm bu çalışmaların ve başarıların gerçekleşmesinde her zaman Denizli ön planda tutulmuştur. Bu kurum Denizlililer arasında zor günlerde milli mücadele ruhu ile kurulmuş ve bu gaye ile geçmişte olduğu gibi yine Denizli sorunlarının çözümü için çabalamaya devam edecektir. Aramızda hiçbir kurum ve kuruluşun ayrılmasını düşünmediğimiz gibi birlikten kuvvet doğar prensibiyle hizmetlerimizle daha güçlü olacağımıza inanıyoruz” dedi.

TÜMSİAD da Platform’da
DTO Başkanı-Platform Sözcüsü Necdet Özer, TÜMSİAD’ın, Platform’a katılma isteğini de oy birliği ile kabul ettiklerini söyledi. Platform’un, Denizli’ye önemli katkılar sağladığını ve gönüllülük esasına göre kurulduğunu, odaların da sonradan Platform’a dahil olduğunu belirten Özer, “Bir tüzüğümüzün olmaması bazen avantaj, bazen dezavantaj olmuştur. Doğal gaz, Teşvik yasası, Kalkınma Ajansı gibi birçok konuda, Platform Denizli’ye kazanımlar sağladı. Önemli olan birlik ve beraberlik içinde, hızlı bir biçimde hareket edebilmemiz. Bu yapı, Türkiye’de herkese örnek teşkil etmiştir” dedi.

‘Platform, bir kişinin ayrılmasıyla ne çöker ne çatlar’
Platform’daki tüm dernek ve odaların, Platform’da kurumlar nezdinde bulunduğunu belirten Özer, “Raşit Güntaş’ın ayrılmadaki görüşleri, kendi görüşleridir. DETKİB, Platform’dan ayrılmadı. Yönetimlerinde görüşürler, kendileri de bize dilekçe ile başvururlar. Bugün bir dilekçe geldi ama Raşit Güntaş’ın Platform’dan ayrıldığını belirtiyor” dedi. Özer, Platform’un, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu olduğunu belirterek, “Ancak başka bir çatı altında, Denizli Platformu kurulursa, ona da destek veririz. Denizli Platformu, bir kişinin ayrılması ile ne çöker ne çatlar ne de Platform’un demokrasi dersine ihtiyacı vardır” dedi.

‘DETKİB’in programını sahiplenmedik’
Gazetelerde, DETKİB’in Platform’dan ayrılmasının, düzenledikleri iftar yemeğinin Platform tarafından sahiplenmek istemesine neden olduğuna dair söylentilerin yer alması nedeniyle, bu konuda açıklama yapma gereğini duyduğunu belirten Necdet Özer, “Bakan Kavaf’a, DETKİB’in iftarına katılacaklarını bildiren bakanlar, ‘Başbakan’a biz gidince hesap veririz. Denizli’ye gelmişken, Denizli Platformu ile de görüşelim’ demiş. Bakan Kavaf da bunu bana söyledi. Bizim kimsenin programını delme gibi bir niyetimiz yok. Biz, DETKİB’in programını sahiplenmedik. Hatta, Bakan Kavaf’ı arayıp, bizim Platform’un programını bayramdan sonraya bırakalım dedik” dedi.

‘Kurumlar kalıcıdır’
DSO Başkanı Müjdat Keçeci de DETKİB Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Güntaş’ın, Platform’dan ayrılmaya, yönetim kurulu başkanı olduğu için kendi başına karar veremeyeceğini söyledi. Platform’un hep Denizli’nin menfaatine çalıştığına dikkat çeken Keçeci, “Denizli Platformu, Denizli’nin menfaatine çalışmıştır her zaman. Türkiye’de böyle bir lobi, böyle bir kurum yok. Denizli başlığı altındaki her işe varız. Bu hizmet, kişiye bağlı bir hizmet değil. Kurumlar kalıcıdır. Nasıl olur da DETKİB, Platform’un dışında kalır? DETKİB, bizim dışımızda olamaz. Tüzük, yönetmelik olmasa da ne güzel bugüne kadar kendi kendimizi yönetebilmişiz” dedi.

‘4 kurumun sözcülük yapması ortak kararımız’
BASİAD Başkanı İsmail Yılmaz da Platform’da 4 büyük kurumun sözcülük yapmasına dair karar aldıklarını, Güntaş’ın da bunu sebep göstererek, Platform’dan ayrılmasını yanlış bulduğunu belirterek, “Kendisi sözcüyken de bunu dile getirebilirdi” dedi.

Güntaş: “Ben bölücü değilim”
DTO’da yapılan Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu’nun basın toplantısının ardından, DETKİB Başkanı Raşit Güntaş da DETKİB’de bir basın toplantısı yaparak, DTO’daki toplantıda söylenenlere cevap verdi ve “Ben bölücü değilim” dedi.

‘Platform’un etkili olabilmesi için daha demokratik olması gerekir’
DETKİB (Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) Başkanı Raşit Güntaş, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu’nda bugüne kadar kimsenin şahsi beklentisi olmadığını ve bütün çalışmaların Denizli sevdası için yapıldığını söyledi. Platform’dan istifasının şahsi olmadığını belirten Güntaş, “Benim davranışım şahsi değildir. Tamamen Denizli’nin menfaatlerini daha üst seviyede korumak ve kollamak için demokratik bir ortamda, politize olmamış bir şekilde etkili olmaktır. Diğer taraftan, Platform’un etkili olabilmesi için daha demokratik bir yapıya dönüştürülmesi gerekir” dedi.

‘O günün şartları müsait olmadığı için sessiz kaldım’
Platform’da, kendi dönem sözcülüğü döneminde de 4 kurumun dışında, diğer Platform üyelerinin de sözcülük yapması gerektiğini söylediğini ancak, derneklerin sekreteryası olmadığı için sözcülüğün dernekler tarafından götürülemeyeceğinin ifade edildiğini belirten Güntaş, “O dönemde, ayrılıkçı görüntü sergilememek için ve o günün şartları müsait olmadığından sessiz kaldım” dedi.

‘Herkes haddini bilsin’
Güntaş, sadece sözcülük konusundan değil, politize edilmiş bir yaklaşım sergilenmesinin de Platform’dan ayrılmasında etkili olduğunu söyledi. DETKİB yönetiminden bir kişiyi de çok taraflı oynamakla suçlayan Güntaş, “Sanırım bunu, gelecek dönem başkanlığı kendine garantilemek için yapıyor. Bizim birliğin yönetim kurulunun kararı, diğer oda başkanlarını alakadar etmez. Herkes haddini bilsin” dedi.

Platform’u, TOBB’un sözcüsü gibi hareket etmekle suçlayan Güntaş, BASİAD Başkanı Yılmaz’ın da DETKİB’in sözcü olduğu dönemde, ‘Sözcülük yapmak istiyoruz’ diye başvuruda bulunduğunu söyledi. Güntaş, “Zaten Platformda da, 3 oda derler, DETKİB’in adını da kerhen konuşurlar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ise ağızlarına bile almazlar” diye konuştu.

‘Doğal oluşumlardan istifa edilmez, ancak çekilebilirsiniz’
Güntaş, “Hiçbir dernek ve odanın, Platform’da üyelik belgesi yoktur. Tüzüğü olmayan bir yerin ne seçimi, ne istifası olur. Ancak seçimle ve atamayla gelenler istifa edebilirler. Platform, doğal bir oluşumdur, oradan da ancak çekilirsiniz” dedi.

‘DETKİB’de ben başkan olduğum sürece, Platform’da yer almayacağız’
Güntaş, “DETKİB’de ben yönetim kurulu başkanı olduğum sürece, DETKİB Platform’da temsil edilemez. Platform’daki Denizli sevdası ve Platform oluşumu politize olmuşsa, burada DETKİB yer alamaz” dedi.

‘İftar olayı, Platform’dan çekilmemde kısmen etkili oldu’
Güntaş, 10 Eylül Perşembe günü iftar yemeği vermeyi planladıklarını, bu iftara da Bakan Selma Aliye Kavaf’ı davet ettiklerini ve beraberinde birkaç bakan daha getirmesini rica ettiklerini belirterek, “Bakanımız davetimizi kabul etti. Hatta 6 bakanın iftara katılacağını söyledi. Ancak, daha sonra, iftarı Denizli Platformu olarak yaparsak daha uygun olacağını söyledi. Ben de bunun Platform olarak yapılamayacağını söyledim. Eşime dostuma ne derdim? Bu iftar olayı, kısmen Platform’dan çekilmemde etkili oldu” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı