Şarabı soğuk vurdu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Şarabı soğuk vurdu

Şarabı soğuk vurdu

Denizli’nin Çal ve Bekilli ilçelerinde faaliyet gösteren 12 şarap firmasının yetkilileri, bölgedeki şaraplık üzüm bağlarında kış ve ilkbahar aylarında aşırı soğuklar etkili olduğu için üzüm fiyatlarının arttığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2015 Cumartesi, 12:39

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
Yılda 40 bin ton şaraplık üzümün üretildiği Denizli’nin Çal ve Bekilli ilçelerinde geçtiğimiz kış ve ilkbahar aylarındaki aşırı soğuklar nedeniyle bağları don vurdu. Bölgedeki 12 şarap fabrikası, üzüm bulmakta zorlanıyor. Çal’daki Kayıbağı Şarapları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Gürcan, “Aşırı sıcaklarda şarap sektörünü soğuk hava vurdu. Üzüm hasadı döneminde üzüm bulamıyoruz. Bölgemizde don nedeniyle bu yıl üzüm üretim rekoltesi 4-5 bin ton civarında. Firmalar, şaraplık üzümü Tekirdağ, Nevşehir, Turgutlu ve Salihli bölgelerinden temin ediyor. En iyi şaraplık üzümlerin üretildiği bölgemizde don nedeniyle verim olmayınca üzüm fiyatları da arttı. Geçen yıl kilogram fiyatı 80 ile 90 kuruş arasında olan şaraplık üzümün fiyatı şu anda 1.5 TL. Bu da şarap fiyatlarının artmasına neden olacak” dedi.

“ÜRETİCİ TEŞVİK EDİLMELİDİR”
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise, bir litre şaraptan devletin 5 lira 60 kuruş vergi aldığını söyleyerek, “Bir yandan don olayları bir yandan da geçmiş yıllarda üzümün değerinde satılamaması nedeniyle üretici bağlarını sökmeye başladı. Devlet, şaraptan aldığı yüksek verginin bir bölümünü üreticiler için oluşturulabilecek fonda toplayıp, üreticiye geri ödemesiz teşvikte bulunmalıdır. Bu yapılırsa bağ dikim alanları artar. Böyle devam ederse, firmalar ithalat yapmak zorunda kalır, yerli üretici büyük darbe yer. Zaten ülkemiz cari açık veriyor, bölgemizde en kaliteli şaraplık üzüm üretilirken, bir de ithalatını yapmamak gerekiyor. Üretici desteklenmeli, bağcılık teşvik edilmelidir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı