REKLAMI GEÇ

DESİAD Denizli’yi ilgilendiren verileri açıkladı

DESİAD Denizli’yi ilgilendiren verileri açıkladı

İş dünyası dün adeta isyan etti: Havayolunun durumu malum. Karayolu ihalesini 7 kez iptal ettiler. Demiryolu zaten yok”

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Mayıs 2019 Cuma, 10:05

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD)dün akşam Anemon Otel’de ekonomist Uğur Gürses’in konuşmacı olarak katıldığı bir konferans gerçekleştirdi. Konferans öncesinde kürsüye gelen DESİAD Başkanı Okan Konyalıoğlu tüm iş dünyasına hitaben yaptığı konuşmasında ulaşım sorununa isyan etti.
Denizli’nin liman bağlantısını iş insanları olarak önemsediklerini ve önemini anlatamadıklarını söyleyen Başkan Konyalıoğlu; “Denizli ihracat verilerinde Türkiye’nin tersine tezahür ediyor. Mart ayı verilerine göre son dört yılda 8’nci sıradan 10’unculuğa geriledik” dedi.
DESİAD olarak Laodikya antik kenti için farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını, her gelen misafirlerine mutlaka bu bölgeyi gezdirdiklerini söyleyen Konyalıoğlu; “Bugüne kadar merkezimize aldığımız konu Laodikya’ydı. Bu konuda önemli ilerlemeler kaydettik. Artık merkezimize aldığımız konu Denizli’nin ulaşım problemi” dedi.
Hem iş yapmak hem de iş insanlarını kente getirmek için kentin ulaşım probleminin bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyen Konyalıoğlu yaptıkları bazı organizasyonlarda konukların yaşadıkları sıkıntıları ve işadamlarının kendilerinin yaşadığı zorlukları anlattı.
Konyalıoğlu; “Havayolu ulaşımında sorun var. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Şehre ham madde getiren ana karayolunun ihalesi 7 kez iptal edildi. Bu yol ham madde getirip ürün gönderdiğimiz yol. Demiryolu zaten yok. Onu saymıyorum bile…” dedi.

Denizli’nin ulaşım probleminin artık herkesin problemi olduğunu söyleyen Konyalıoğlu konferansa katılan işadamlarına hitaben, “Bu artık hepimizin problemi. İhracat rakamlarımızı düşürüyor. Elbette ihracatın düşmesinde tek neden bu değil ama Denizli bu konuda bir adım daha ayrışıyor. Limana olan uzaklığımız bizim için zaten bir handikap. Bu daha fazla maliyet demektir” diye konuştu.

İşadamlarından siyasetçiler ve bürokratlarla olan ilişkilerini bu konuda kullanmasını isteyen DESİAD Başkanı Okan Konyalıoğlu, “Bu hepimizin sorunu. Herkes iletebildiği kişiye iletsin” dedi.


Dinleyicilere Denizli ile ekonomik ve demografik olarak benzer kentlerdeki uçuş trafiklerini karşılaştırdığını anlatan Başkan Konyalıoğlu; “Denizli’nin 2019 Mart ayı sonu uçuş trafiği Adana’nın yüzde 13’ü,ne, Gaziantep’in yüzde 27’sine, Kayseri’nin yüzde 32’sine ve Konya’nın yüzde 71’ine denk geliyor. Bu sadece Denizli ile eşdeğer bulduğum kentlerdeki veriler. Bu sorun çözülmeli” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı