Nalbant: “Seçimler yerel, beklentiler ulusal!” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Nalbant: “Seçimler yerel, beklentiler ulusal!”

Nalbant: “Seçimler yerel, beklentiler ulusal!”

Güney Ege Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Aysun Nalbat, yaklaşan yerel seçimleri değerlendirdi, iş dünyasının beklentilerini ifade etti. Nalbant, “Seçimler yerel ama beklentiler ulusal” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Mart 2019 Cuma, 12:15

Yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan GESİFED Başkanı Aysun Nalbant, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, Ocak 2019 itibariyle protestolu senetlerin artışının geçen yılın aynı ayına göre %30’a yaklaştığını, bunun da endişe verici olduğunu söyledi.

Nalbant, “Bu durum, piyasanın ödemelerinde dalgalanmaya ve ödeme düzeninde bozulmaya neden oluyor ki bu ‘piyasada nakit darlığı’ demek. Artış devam ederse, büyük işletmelere göre KOBİ’lerin çok derin etkilenmesi kaçınılmaz. Öte yandan takipteki kredilerde de artış olduğu BDDK’nın yayınladığı aylık istatistiklerden gözlemleniyor. Durum zaten İcra Dairelerinin ateşinden de hissediliyor” dedi.

Takipteki artışların yine KOBİ’leri derinden etkilediğini dile getiren Nalbant, “KOBİ’siz gelişme olamaz. Çatı örgütümüz TÜRKONFED’in sloganik söylemini tekrarlamak gerek; önce küçüğü düşün! KOBİ’lerin piyasadaki nakit darlığına ve kredilerde takip kıskacına dayanması güç. Bu sıkıntıların hafifletilmesi amacıyla ilave istihdama yeni devlet destekleri ve Bankalar Birliği tarafından hayata geçirilen KOBİ Değer Kredisi yeni paketinin, ekonomideki daralmayı durdurmasını ümit ediyoruz. Daralan sanayi üretimimize ve sanayi yatırımlarına nefes olmasını umut ediyoruz. Abanın kadri yağmurda bilinir derler. Sorunlar var bu sebeple destekler kıymetli. İş insanına verilen destek üretime destek demek, dolayısıyla abanın kıymetini bilmekteyiz. Ancak suni teneffüs yerine oksijenli hava gerek. Sorunlarımızın köküne inmek gerek” dedi.

“ASLINA SEÇİMLER YEREL, BEKLENTİLER ULUSAL!”
Seçimlere kadar beklemenin Türk halkının ortak refleksi olduğunu dile getiren Nalbant, “Bir bekleme hali olduğu malum. Ancak seçim sonrası önemli yapısal reformlar bekliyoruz. Örneğin Vergi Reformu gibi. Oranları düşürmek, aflardan vazgeçmek, ödemeyeni denetlemek ve adil cezalandırma sistemini getirmek şart.
Türkiye deki sermayeyi-birikimi üretime akıtacak güvenli sermaye piyasası ortamı yaratılmalı. Eğitim sistemini becerilere-zekaya-araştırmaya endeksli olarak revize etmek, genç beyinlere gelişecek ortam yaratmak, herkese standart ve vasat eğitimden vazgeçmek gerek. Evrensel hukuk normlarına göre çalışan yargıya ihtiyaç var. Yargının bağımsızlığına inancı kuvvetlendirmek gerek. Hukukun üstün olmadığı ve yasalara saygının varolmadığı bir ülkeye yabancı yatırımcının dönüp bakmayacağını biliyoruz. Cumhuriyetimizin içini, çok sesli-çok renkli-farklı bakış açılarının üretimi olan hür düşüncelerle bezeli demokrasiyle doldurmamız şart. Türkiye canlı ve güçlü bir ülke. Amaç edindiği her şeyi yapabilecek kudrette. Seçim sonrası reformların başlamasıyla birlikte, ekonomik-sosyal iklimin değişeceğine inanıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı