Şenel Kartal’da yıkılan binayı hatırlattı, İmar Barışı’na tepki gösterdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Şenel Kartal’da yıkılan binayı hatırlattı, İmar Barışı’na tepki gösterdi

Şenel Kartal’da yıkılan binayı hatırlattı, İmar Barışı’na tepki gösterdi

İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı bina kaçak yapılaşmayı ve tartışma yaratan İmar Barışı Yasasını bir kez daha gündeme getirdi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, “İmar Barışı Yasası ile bu bina gibi binlercesinin affedildiği ve sisteme dahil edildiği gerçeğini değiştirmez” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Şubat 2019 Cuma, 13:30

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binaya ilişkin açıklama yaptı.

Yıkılan binanın İnşaat Mühendisleri Odası olarak bugüne kadar yaptıkları uyarıların ve itirazların ne kadar haklı olduğunu bir kere daha gösterdiğini ifade eden Şenel, olayda şu ana kadar 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 kişinin yaralandığı ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ellerine ulaşan ön bilgilere göre 8 katlı binanın son üç katının projeye aykırı şekilde kaçak olarak yapıldığını belirten Şenel, “Yetersiz mühendislik, kötü malzeme ve işçilik kalitesi ile denetimsiz inşaat süreçlerinin üzerine bindirilen kaçak katlar sebebiyle kolonların üzerlerine binen yükleri daha fazla taşıyamadığı anlaşılıyor. Yıkılan binanın imar affına başvurup başvurmadığını tartışanlar da var. Yapılan tartışmaların hiçbiri yayınlanan imar barışı yasası ile bunun gibi binlerce binanın affedildiği ve sisteme dahil edildiği gerçeğini değiştirmeyecek. Bu türden binaları ayıklayıp sistemin dışına nasıl çıkarabiliriz konusunu tartışmamız gerekirken, patlamaya hazır bir bomba gibi etrafımızı kaplayan benzer binaları neden affettiğimizi anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Şenel, seçim dönemlerinde oy uğruna görmezden gelinen kuralların, ulufe dağıtır gibi verilen inşaat izinlerinin, görmezden gelinerek yapımına adeta davetiye çıkarılan kaçak katların, daha çok kazanmak uğruna vicdansızca yapılan işler ve ucuzluktan başka hiçbir kriteri ve tercihi olmayan müşterilerin bugün gelinen noktanın sebebi ve özeti olduğunu anlattı.

Şenel, “Kartal’da yıkılan binanın ülkemizde ilk olmadığı bir gerçek. Ne yazık ki yaşadığımız tecrübeler bu türden felaketlerin son olmayacağını da gösteriyor. Bu türden acı tecrübeleri neden bizim ülkemizde bu kadar çok ve sık yaşıyoruz sorusunu sormanın zamanı ne zaman gelecek?” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı