REKLAMI GEÇ

Tellioğlu: “Kentsel dönüşüm rant alanına dönüştü”

Tellioğlu: “Kentsel dönüşüm rant alanına dönüştü”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye’de kentsel dönüşümün durduğunu, bir kısım fırsatçı kesimin bunu bir zenginleşme alanı olarak görmeye başladığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Ocak 2015 Perşembe, 10:15

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni (DEİM) ziyaret etti. Dernekte bir basın toplantısı düzenleyen Tellioğlu yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinden sorumlu Ekonomi Bakanlığı’na eleştirilerde bulundu. Bakan Nihat Zeybekci ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, kâğıt üzerindeki statükocu bir kısım sözde meslek kuruluşlarıyla toplantı düzenlediklerini ileri süren Tellioğlu, İMKON ve TİMFED’in bu toplantıya çağrılmamasına tepki gösterdi. Tellioğlu, “Bundan bizim haberimiz yok. Davet ve dahil edilmedik. Türkiye’de 450’ye yakın birliği olan yaklaşık 120 bin üyesi olan İMKON nun böyle bir sektörel zirveden haberi dahi olmamıştır. Böyle bir kurumdan bakanlığın haberi yoksa sektörden de ekonomiden de haberi yok demektir. Bu sektörde en kalabalık en geniş Anadolu’ya yayılmış olan bir sivil toplum örgütüyüz” dedi.

“YÜZDE YÜZ RANT VERGİSİ Mİ OLUR?”
Başbakan Davutoğlu’nun rant vergisi çıkışlarını yerinde ve doğru bulmadıklarını belirten Tellioğlu, “Neymiş imar rantından yüzde yüz vergi alınacakmış. Yüzde yüz vergi olur mu? Adama bana yüzde yüz dua et desen, dua bile etmez. İşadamı yüzde yüz neye göre kazanacak? Nereden kazanacak? Neyi hesap alacaksın? Hangi emsalden nereye kadar taşıyacaksın? Belli bir ölçümüz olacak mı olmayacak mı? Bunun hiçbir alt yapısı yok. Bunu belediye mi yapacak? Büyükşehir mi yapacak? Bakanlık mı yapacak? Sektör temsilcisi olarak ben bile bilmiyorum. Bu tasarıyı hazırlayanlarında bunu bildiğini sanmıyorum. Dolayısıyla Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en köklü ve en önemli projesi olan Kentsel Dönüşümde bu şekilde feda ve heba edildi. Bu işten hiçbir şey çıkmaz. Bunları doğru bulmuyoruz. Türkiye ciddi bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatmıştır. Bununla ilgili onlarca kurum kurmuştur. Ciddi yasalar çıkarılmıştır. Bu yasaların ciddiyetini bozucu nitelikte belli bir rantiye kesimine yönelik yok rant vergisi, yok şu vergisi yok bu vergisi nerde bu vergiler? Anadolu’da böyle bir şey yok. Nerede var büyükşehirlerde var. Büyükşehirler zaten bitti ne vergisi alacaksın? Yoksa büyük şehirler bitti de bu vergiler Anadolu için mi çıkarılıyor? Nasıl uygulanacak? Ne olacak. Sektör temsilcileri olarak bunlardan haberimiz yok. Sektör adına yapılan sözde zirveden haberimiz yok. Bu sektör böyle yönetilir mi? Yönetilemez böyle olursa ne olur? Türkiye’nin en ciddi ekonomik taşıyıcı lokomotif sektörü olan inşaat sektörü Allah muhafaza kaosa girer ve batar. Bu da Türkiye ekonomisinin batması anlamına gelir.” diye konuştu.

“KARIŞIKLIKTAN MENFAAT VE RANT İLİŞKİSİ OLUŞUYOR”
Hükümeti özellikle kentsel dönüşüm konusunda sonuna kadar desteklediklerini ve arkasında olduklarını vurgulayan İMKON Başkanı Tellioğlu, “Bu imar artışı, rant artışı bunlardan bir şey anlamıyoruz. Meslektaşlarımızın, bürokrasinin de bir şey anladığını sanmıyorum. Bu işin sektörü bilenleriyle istişare edilmesi gerekiyor. Adil bir yaklaşımla tarihi medeniyetimize miras kalacak ruhu olan şehirleri oluşturabilmemiz için Kentsel dönüşüme sadık kalmak suretiyle kalıcı yapıları gelecek yüzyıllara, medeniyet mirası bırakacağımız alt yapıları oluşturmak zorundayız. Aksi taktirde sağlıklı bir kentsel dönüşüm yürütemeyiz. Türkiye’nin adam gibi bir İmar kanununa ve Müteahhitlik meslek kanununa ihtiyacı var. Senin yapı stoklarının yüzde 60-70 çürük dönüştürülmesi gereken varoş yapılar. Bunları dönüştürmek için bir mevzuat olması lazım. Şimdi bir taraftan bakıyorsun. Delik deşik bir imar kanunu var ayda bir değişir. Kimin eli kimin cebinde kim nerde ne şekilde neyi nasıl uyguluyor hepsi bir karışıklıktan menfaat ve rant ilişkisi işte burada oluşuyor. Bu işlemler köşeli işler” şeklinde konuştu.
Türkiye’de kentsel dönüşümün durduğunu ileri süren Tellioğlu, “Çünkü belediyeler kentsel dönüşümün amir hükümlerine uymuyor. Biri uyuyor, biri uymuyor. Belediyeler bu işlerde zorluk çıkarıyorlar. Türkiye’de kentsel dönüşüm doğru zamanda başladı. Maalesef başladığı yerden geriye doğru gidiyor. Bir kısım fırsatçı kesim bu işi bir zenginleşme alanı olarak görmeye başladı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı