ALAYONT’tan KARARA TEPKİ - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

ALAYONT’tan KARARA TEPKİ

ALAYONT’tan KARARA TEPKİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan ve 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilip verilen tarihinden bir gün önce tarihin 1 Ocak 2019’a bırakıldığı açıklaması yapılan “Otopark Yönetmeliği” yürürlük tarihi bu kez öne çekildi. Karara Denizli Mimarlar Odası Başkanı M. Serdar Alayont tepki gösterdi ve bir açıklama yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Eylül 2018 Perşembe, 14:41

Alınan son karar ile yönetmelik yürürlük tarihinin 15 Eylül 2018’e çekildiğini ve bu kararın meslektaşlarını zor durumda bıraktığını söyleyen Alayont,” Yönetmelikte değişiklik tapıldı. Buna göre daha önce belirtilen tarih öncesi noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş, imar durum belgesi ve istikamet rölövesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olan yapılarda talep edilmesi halinde, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önceki Yönetmeliğe göre uygulama yapılır ibaresi eklendi” dedi.

Eklenen yeni maddeye ve yürürlük tarihinin 3.5 ay önceye çekilmesiyle proje üreten meslektaşları ve müteahhitlerin zora düştüğünü de dile getiren Başkan Alayont, “ Yürürlüğe girecek olan bu otopark yönetmeliği, inşaat maliyetlerine ek yükler getirmekte ve inşaat malzemelerinde ciddi artışların yaşandığı bu günlerde, özellikle küçük ve orta ölçekli müteahhitler ve biz mimarları ekonomik anlamda zora sokmaktadır. Otopark konusunda ciddi değişiklikler içeren bu otopark yönetmeliği yayımlandıktan sonra daha yürürlüğe girmeden 2 defa değişmiş ve 30 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe giren imar yönetmeliği de bugüne dek 2 kez değişmiştir. Şehirlerin planlamasında çok önemli olan bu yönetmeliklerin ve yasaların yayımlandıktan sonra birçok kez değiştirilmesi ve bunların yürürlük tarihindeki yapılan değişiklikler, sürdürülebilir bir kentleşmeyi engelleyecek ve çarpık bir yapılaşmaya davet çıkaracaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa ve yönetmelikleri hazırlarken ilgili meslek odalarının görüşünü alarak, değişim gerektirmeyecek ve uzun yıllar yürürlükte kalacak bir mevzuat planlaması yapmak zorundadır. Ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi de bir an önce kendi imar yönetmeliğini yazmalı ve tek tipleşmeden uzak, özgün bir mimari ile sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın önünü açmalıdır” diye açıklama yaptı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı