Denizli ihracat artışında Türkiye 2.si oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli ihracat artışında Türkiye 2.si oldu

Denizli ihracat artışında Türkiye 2.si oldu

2019 yıllık ihracatı 1 Milyar Doları geçen sanayi şehirleri arasında Denizli, Temmuz ayında ihracatını en çok arttıran 2. şehir oldu. Pandemi süresince hızlı bir düşüş yaşanan ihracatta, sektörler yavaş yavaş toparlanmaya başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Ağustos 2020 Çarşamba, 10:18

Denizli ihracatında yaşanan toparlanma süreci istatistiklere de yansıdı. Haziran ayında 246 milyon 655 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Denizli, Temmuz ayında yakaladığı yüzde 20.88’lik artış oranıyla ihracat rakamını 298 milyon 158 bine çıkarmayı başardı. Bu artış oranı Denizli’ye yüzde 24’lük artış trendi gösteren Bursa’nın ardından ülke genelinde ikincilik getirdi.

Kapasite kullanım oranlarında yaşanan artışın ihracatta yaşanacak yükselişin sinyallerini verdiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “PMI endeksindeki yükselme de bu artışın bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Şayet sanayi bu şekilde 3-5 ay daha istikrarını korursa, yeni yatırımların ve dolayısıyla yeni istihdam olanaklarının da ortaya çıkacağını düşünüyorum. Ancak şu noktanın da altını çizmek gerekir ki, birtakım ödemelerin ötelendiği aylara geliyoruz. Özellikle Eylül – Ekim aylarına ötelenen vergi gibi kamusal yükümlülüklerin sanayiciden bir çırpıda alınmaması gerekiyor; aksi bir durum bu istikrara zarar verecektir” dedi.

İSTİHDAMI ARTTIRMANIN TEK YOLU YENİ YATIRIM
Bugünlerde sanayicinin önünün açılması gerektiğine dikkat çeken Keçeci, “Şu anda Türkiye’nin en önemli sorunu istihdam. İstihdamı arttırmanın tek yolu da her zaman söylediğim gibi yeni yatırım. Mart – Nisan aylarında düşüş yaşadığımız parametrelerin yavaş yavaş geri gelmesi olumlu bir gelişme. Ancak bunu devam ettiremezsek, bu istikrarı koruyamazsak en ufak bir krizde aynı noktalara düşmemiz kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

Denizli’nin başarısının yadsınamayacak bir başarı olduğunu vurgulayan Keçeci, “Denizli’deki ihracat artışı gerçek anlamda bir başarıdır. Devlet tarafından desteklenen herhangi bir ürünü üretmememize rağmen, başat sektörlerimiz pandemi sürecindeki desteklerin çoğundan faydalanamamasına rağmen bu artışı yakalamış olmamız Denizli’nin başarısıdır. Özellikle Çardak Özdemir Sabancı OSB’de devam eden yeni yatırımlarla bu başarının daim olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı