Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, piyasayı değerlendirdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, piyasayı değerlendirdi

Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, piyasayı değerlendirdi

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, TÜİK’in ekim ayına ait üretim endeksini açıklamasının ardından bir değerlendirme yaptı ve Denizli’de sanayicinin aralık ayının ikinci yarısında çalışmaları rölantiye alacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Aralık 2018 Salı, 14:18

TÜİK tarafından Ekim ayına ait sanayi üretim endeksinin açıklanmasının ardından değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli için aralık ayına dikkat çekti ve şirketlerin çalışmalarını rölantiye alacağını belirtti.

Yıllık bazda, geçen senenin Ekim ayına göre %5,7’lik bir azalış kaydeden sanayi üretim endeksi, aylık bazda, geçen aya göre 1.9 düşüş kaydettiğini dile getiren ve aylık daralmalara yoğunlaşılması gerektiğini belirten Keçeci, “Ekim ayı farklı bir ay oldu çünkü bir önceki aydan gelen bankacılık ile ilgili sıkıntılar ve özellikle iç piyasadaki finansman krizi sanayide önemli bir durgunluğa sebebiyet verdi. Ekim ayının sonuna doğru gerçekleşen iyileşmeyle Kasım ayında bir miktar düzelme göreceğiz ama Tekstil merkezli bir kent olan Denizli’de özellikle ihracata dayalı üretim yaptığımız için Christmas döneminden kaynaklı olarak Aralık ayının ikinci yarısında işletmeler kendini rölantiye alacaktır. Dolayısıyla Kasım ayında bir iyileşme göreceğiz ama Aralık ayında ise tekrar bir durgunluk görmemiz muhtemel. Genel olarak yıllar bazındaki istatistiklerimiz de bu şekildedir” dedi.

İMALAT SEKTÖRÜ DARALIYOR
Sanayi sektöründe bir daralma yaşandığını da söyleyen Keçeci, “Sanayide kapasite kullanımının göstergesi olan doğalgaz ve elektrik kullanımına baktığımızda imalat sektöründe bir daralma olduğunu görüyoruz. Açıklanan işsizlik rakamlarına baktığımızda da maalesef üzüldüğümüz tablolar karşımıza çıkıyor. Çünkü sanayide bir daralma söz konusu iken istihdamda bir artış beklemek yanlış olur. Bunlar doğru orantılıdır sanayideki kapasite artışı, sanayi üretimi artışı söz konusu olduğunda istihdam da doğal olarak artar. Bunlar paralel ilerleyen verilerdir” diye konuştu.

İŞSİZLİK SANİYİ İLE PARALELDİR
Yaptığı açıklamada işsizlik oranına da değinen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “İşsizlik oranı Eylül döneminde de yükselişini sürdürerek, geçen yılın aynı dönemine göre 0.8 puan artışla % 11.4’e çıktı. İşsizlik Mart 2017’de %11,7 olarak gerçekleşmişti. O dönemden bu yana işsizliğin en yüksek seviyede gerçekleşmiş olduğunu gözlemliyoruz. İşsizlik rakamlarındaki bu yükselişin en azından yıl sonuna kadar ve hatta Ocak – Şubat aylarına kadar da devam edeceğini düşünüyorum çünkü bir anda bu işlerin açılması ve istihdamda bir toparlanmanın yaşanması söz konusu olmayacaktır. İşsizliğin sanayiyle paralel bir ilişkisi var. Ancak sanayideki üretimi arttırdığımızda işsizliğin ters yönde azalacağını düşünüyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı