REKLAMI GEÇ

Tabip Odası’ndan ‘Tecavüzcüleri değil çocukları koruyun’ çağrısı

Tabip Odası’ndan ‘Tecavüzcüleri değil çocukları koruyun’ çağrısı

Denizli Tabip Odası, kamuoyunda büyük tepki yaratan cinsel istismarla ilgili yasa değişikliği teklifinin geri çekilmesini istedi ve “tecavüzcüleri değil, çocukları koruyun” çağrısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Kasım 2016 Pazartesi, 12:15

Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun açıklamasında, AK Parti milletvekillerince verilen ve TBMM gündemine alınan “Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir” önergesinin geri çekilmesi çağrısında bulunuldu.

Kız çocuklarını cinsel nesne olarak gören ve erken evlendirilerek, eğitim başta olmak üzere yaşamın olanaklarından mahrum bırakan bu düzenlemenin kadın-erkek eşitliğine darbe niteliğinde olduğu da vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Bu yasanın kabul edilmesi çocuk tecavüzcülerinin aklanmasına, tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuğun ise her gün tecavüzü yaşamasına yol açacak, yaşamlarını söndürecektir. İnsan haklarına, çocuk haklarına açıkça aykırı olduğu görülen bu düzenleme, çocukları istismardan korumak amacıyla imza verdiğimiz uluslararası sözleşmeler ve bu sözleşmelere bağlı olarak ulusal hukukumuzda gerçekleştirilen değişikliklere de aykırıdır.

Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olmak üzere çocuk hakları doğrultusunda çalışmalar yapan ve sorumluluğu olan tüm kurum ve kuruluşları; tecavüzcüleri değil, çocuklara kıyan anne babaları değil, çocukları korumaya çağırıyoruz. Bu önergeyi hazırlayan ve onay verecek olan tüm milletvekillerine, bu ülkenin hekimleri, çocuk hakları ve kadın hakları savunucuları olarak insani ve vicdani sorumluluklarını hatırlatmak istiyoruz. Bu önergeyi hazırlayan ve onay verecek olan tüm milletvekillerine, bu ülkenin hekimleri, çocuk hakları ve kadın hakları savunucuları olarak insani ve vicdani sorumluluklarını hatırlatmak istiyoruz.

Kamuoyuna çağrımızdır: Cinsel saldırıları “kutsal aile” söylemleriyle örtmeye çalışan bu önergeye ülkemizin onurlu ve vicdan sahibi yurttaşları olarak sessiz kalmayalım.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı