Tasarım merkezleri sıralamasında Denizli Türkiye 2.si - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tasarım merkezleri sıralamasında Denizli Türkiye 2.si

Tasarım merkezleri sıralamasında Denizli Türkiye 2.si

Denizli Sanayi Odası (DSO) Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Ar-Ge ve tasarım merkezleri, Denizli ihracatının niteliksel gelişimi ve DSO’nun ‘Kayıtlı İş Gücüne Tam Destek’ projesi ele alındı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Eylül 2017 Cuma, 10:16

Meclis üyelerine seslenen DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli’nin Ar-Ge merkezleri sıralamasında Türkiye’de 17. sıradayken tasarım merkezleri sıralamasında 2. durumda yer aldığını söyledi. Keçeci, tasarım merkezleri konusunda Denizli’nin gurur duyulacak noktada olduğunu kaydetti.

Keçeci, “DSO’nun akademik danışmanlığını yürüten Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt tarafından yapılan çalışmaya göre Denizli son 6 yıllık dönemde ileri teknoloji ürün ihracatını artırdı. Denizli’nin düşük teknolojili endüstrilerin toplam içerisindeki payı artarken orta yüksek teknolojili endüstrilerin toplam ihracat içerisindeki payı azalmıştır. Türkiye genelinde ise düşük teknolojili ürünlerin payı hemen hemen aynı kalırken, orta düşük teknolojili ürünlerin payı azalmış, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı artmış, yüksek teknolojili ürünlerin payı ise hemen hemen aynı kalmıştır” dedi.

Denizli, geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık 3 bin kişiye daha iş ve aş yarattığını anlatan Keçeci, “2016 Temmuz ayından bu yana DSO tarafından yürütülen proje kapsamında da birçok kişiye istihdam teşviklerini anlattık. Tüm Türkiye’deki işveren ve işçi kesiminin kullanımına açılan www.istihdamatesvik.com web sitesinin de istihdam artışına katkı sağlamasını ümit ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı