REKLAMI GEÇ

DSO Başkanı Keçeci, sürekli artan enerji fiyatlarından ve KDV’den yakındı

DSO Başkanı Keçeci, sürekli artan enerji fiyatlarından ve KDV’den yakındı

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, enerji fiyatlarına birbiri ardına yapılan zamlardan yakındı. Şok fiyat artışlarının sanayiciyi şaşkına çevirdiğini belirten Keçeci, yüksek oranda alınan KDV’nin de mutlaka düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Nisan 2022 Cuma, 15:19

Doğalgaz ve elektriğe birbiri ardına yapılan zamları değerlendiren Keçeci, savaşın getirdikleri ve piyasadaki durumun yansımasının sanayiciyi rahatsız ettiğini söyledi.

Keçeci, “Piyasadaki mevcut fiyatlarla, müşterilerimizle fiyat-ürün anlaşması yapıyoruz. Fakat anlaşmış olduğumuz fiyatlar üzerine beklemediğimiz yeni gelen fiyat artışlarından dolayı sıkıntıya düşüyoruz. BOTAŞ’ın Nisan ayına ilişkin yayımlanan tarife tablosuna göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatı, Mart’ta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğalgaz için 1.303 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için de yine yüzde bir artışla 1.457 lira olarak belirlendiği açıklandı. 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 44.30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 50 zam geldi. Elektrik piyasa takas fiyatı da 1.745 liradan 2.500 liraya çıktı. Konutlarda da doğal gaza yüzde 35 zam geldi. Fakat bizler fiyatlandırdığımız üründen sonra gelen bu zammı müşterimize direkt yansıtamıyoruz. Sanayicinin böyle bir lüksü yok. Devlet, fiyatları istediği gibi istediği şekilde yansıtabiliyor. Doğalgaz fiyatları, 1000 doların üzerinde; dolayısıyla devlette bu fiyatları bizlere yansıtıyor” dedi.

DOĞALGAZDAN ALINA KDV ORANI DÜŞÜRÜLMELİ
Bir anda yüklü bir şekilde zamların sanayicinin üzerine yüklenmesinin rahatsız ettiğini anlatan Keçeci, “Doğalgaz 500 dolarda iken devlet %18 KDV alıyordu. Bugün doğalgaz 1000 dolar ve yine KDV oranı %18. Doğalgazın fiyatının yükselmesini anlıyoruz çünkü dünya fiyatları böyle. Ancak bizim asıl sıkıntımız ödediğimiz KDV de fiyat artışı ile aynı oranda yükseliyor. Bu alınan KDV, bana göre hak değil. Siyasi iktidarın en azından bu konuda sanayiciye yardımcı olması gerekiyor.” dedi.

Sanayicinin iki konuda itirazı olduğunu ifade eden Keçeci, “Birincisi şok fiyat artışları. Biz bunun altından çıkmakta zorlanıyoruz. İkincisi ise bu kadar yüksek orandaki KDV’nin bizlerden alınmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu iki konunun mutlak surette, sanayicinin lehine olacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı