Keçeci: “KOBİ değer kredisi işletmelere nefes olacak” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Keçeci: “KOBİ değer kredisi işletmelere nefes olacak”

Keçeci: “KOBİ değer kredisi işletmelere nefes olacak”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan “KOBİ Değer Kredisi”ni değerlendirdi. Keçeci, “Kredi işletmelere nefes olacak” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Ocak 2019 Cuma, 11:59

“KOBİ Değer Kredisi”nin reel sektör için moral olacağını belirten Keçeci, “Yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan işletmelerimiz, toplam 20 milyar liralık paketten yararlanarak rahat nefes alıp faaliyetlerini sürdürecekler. 6 ay geri ödemesiz ve aylık yüzde 1,54 faiz oranıyla verilecek kredi KOBİ’lerin faaliyetlerini artıracak, bu da bir anlamda ekonominin kan dolaşımını hızlandıracaktır” dedi.

“Türkiye’deki ekonomiyi harekete geçirmek istiyorsak her şeyden önce KOBİ’leri harekete geçirmek zorundayız” diyen Keçeci, “Son zamanlardaki ekonomik şartlardan en çok etkilenen KOBİ dediğimiz kurum ve kuruluşlardır. Bu kuruluşlarımızın gerçekten son zamanlarda inanılmaz bir stres içeresinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaten hükümetin de öngörüsü ve görgüsü de bu noktada oluştuğu için bu noktaya parmak bastıklarını düşünüyorum” dedi.

KOBİ’LERİN ÇEKTİĞİ EN ÖNEMLİ SIKINTILARINDAN BİRİSİ FİNANSMAN
Finans kaynaklarının son derece kısıtlı olduğu bir dönemden geçtiklerini anlatan Keçeci, imalat sanayi, KOBİ’ler ve ihracatçılar için hazırlanan ‘KOBİ Değer Kredisi’ destek paketinin, ekonomi için tam bir can suyu olacağını söyledi.

Keçeci, “Dolayısıyla bugün baktığımızda; özellikle KOBİ niteliğindeki şirketlerimizin iç piyasadaki durgunluk nedeniyle fazla işlem ve fazla alışveriş yapamadıkları için problemler olduğu muhakkak. 13 bankayı bir araya getirmek suretiyle 20 milyar lira büyüklüğü olan bu paket, yıllık cirosu 25 milyon liranın altındaki işletmelere yönelik olacak. İmalat ve ihracat sektöründe azami 1 milyon lira, diğer sektörlere azami 500 bin lira değerinde kredi desteği sağlanacak. 40 bine yakın işletmeye verilecek bu kredi Türkiye’de önemli bir hareketi tekrar devreye sokacaktır ve önemli bir sıkıntıyı stresti ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

2019’DA YAPISAL REFORMLARIN DA DEVREYE GİRMESİ GEREKİR
Sorunların tek sebebinin, ne de sorunların tek çözümünün ‘para’ olmadığını vurgulayan Keçeci, “2019’da mutlak suretle yapısal reformların da devreye girmesi gerekir. Özellikle KOBİ’lerin birtakım sıkıntıları var. Bu sıkıntıların içeresinde daha önce de sürekli ifade ettiğimiz, KDV alacaklarının ödenmesi, birtakım vadesi gelmiş borçların yapılandırılması, özellikle elektrik ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi, SGK borçlarının ötelenmesi ve yapılandırılması gibi bir takım işletme sorunları var. Bunlarla ilgili olarak da ivedi reformların mutlak suretle devreye alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı