Elektrikçiler Odası üyelerine seminer - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Elektrikçiler Odası üyelerine seminer

Elektrikçiler Odası üyelerine seminer

Denizli Elektrikçiler Odası(DEO) tarafından elektrik tesislerinde koruma, topraklama ve ölçme konulu seminer düzenlendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Haziran 2014 Salı, 15:00

Esnaf Sarayı’nda düzenlenen seminere, Almanya Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı, DEO Başkanı Cavit Baydemir, ve Oda üyeleri katıldı.

Seminerin açış konuşmasını yapan DEO Başkanı Cavit Baydemir, Oda olarak üyelerinin bilgilendirilmelerine yönelik faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Baydemir ayrıca seminere katılan aynı zamanda Denizlili olan Almanya Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı’ya teşekkür etti.

Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı, Elektrik şalt tesislerinin planlanması, boyutlandırılması, hesaplanması ve değerlendirilmesi için tasarımcının geniş çapta elektrik temel bilgisinin yanısıra her projede geçerli olan norm ve yönetmeliklere, bilgisayar destekli programlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Türkiye’de acilen TN sisteme geçilmesi gerektiğini savunan Kaşıkçı, ‘ Türkiye’de hala TT sistem kullanılıyor. Üç çeşit topraklama yöntemi var. Koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması. Şu an Türkiye’de bütün binalarda potansiyel dengeleme yapılması gerekiyor.
Yani tüm metal aksamlar kalorifer, su vb. aksamlar bir noktada bağlanmalı” dedi.

Yeni teknoloji ürünlerin kullanılması konusunda teknisyenlere ve odalara çok görev düştüğünü belirten Kaşıkçı ‘Türkiye’de kullanılan normlar eski Alman yönetmeliğine ait. Mutlaka yeni kurallar okunmalı. Almanya’da elektrik teknisyenlerine yeni kanunlar için dersler veriliyor. Türkiye’de de bu derslerin alınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı