REKLAMI GEÇ

Keçeci: Ciddi kur farkları sanayiciyi zorluyor

Keçeci: Ciddi kur farkları sanayiciyi zorluyor

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, ihracatçı sanayicinin ciddi kur farkları ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Nisan 2022 Çarşamba, 14:01

Denizli Sanayi Odası Nisan ayı olağan Meclis gerçekleştirildi. Toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, ihracatçı sanayicinin ciddi kur farkları ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Keçeci, “İhracat bedellerinin T.C. Merkez Bankası’na satış zorunluluğu Ocak ayında hayatımıza giren ve geçici olduğunu düşündüğümüz ihracat bedellerinin yüzde 25’ini Merkez Bankası’na satma zorunluluğunda oranın %40’a çıkarılmış olması sanayicilerimizi oldukça zorlamaktadır. İhracatının ortalama yüzde 70’i ithalata adayalı olan Türkiye’de sanayici döviz cinsinden gelen ihracat bedelinin çoğunluğunu döviz cinsinde tutmakta ve bu dövizi ara malı ve hammadde ithalatı için kullanmaktadır. Bu sebeple ihracat yapan sanayicimiz, ara malı ve hammadde tedariki için kullanacak olduğu dövizi yine piyasadan satın almak zorunda kalmaktadır. Alım- satım arasındaki fark ve döviz fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle sanayicilerimizin uğrayacağı kur zararlarının ülkemize getirisi de olmayacaktır” diye konuştu.

Dövizle alışverişin Türkiye’de uzun zamandır serbest ticaretin önemli bir aktörü olduğunu ve bu nedenle dövizle alışverişi yasaklayan bu uygulamanın serbest ticarete ciddi zarar vereceğini belirten Keçeci, “Biz iş insanları bu uygulamayı Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan dolayı alınmış geçici bir uygulama olarak görmek istiyoruz. Özellikle döviz endeksli hammadde ve ara mamul kullanan sektörlerde kur farkına bağlı zararlar ve banka komisyonları gibi ilave maliyetler doğacaktır. Zorunlu olarak ithal girdi kullanmak durumunda olan ihracatçı imalatçı firmaların dış ticaret sermaye şirketlerine yaptıkları ihracat kayıtlı teslimlerine ilişkin tahsilatların 2022-32/66 sayılı tebliğ uyarınca zorunlu TL ödeme kapsamında değerlendirilmemesi gerekmektedir” diye konuştu.

Meclis üyelerinin sıkıntılarını dile getirdiği toplantı sonrasında, eşlerin de katılımıyla iftar yemeği yenildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı