REKLAMI GEÇ

Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont’tan kreş açıklaması

Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont’tan kreş açıklaması

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Serdar Alayont, Gamateks Osman Aydınlı Gündüz Bakımevi yapımı nedeniyle ortaya çıkan tartışmalara yaptığı açıklama ile katıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Şubat 2021 Perşembe, 18:00

2003 yılından itibaren mimar babası ve inşaat mühendisi kardeşi ile birlikte kurdukları proje ve inşaat yapım işleriyle uğraşan bir şirketin ortağı olduğunu belirten Alayont, “Mimari ve statik proje üretiminin yanı sıra özel sektöre taahhüt işlerinden bulunan şirketimiz, 2006 yılından itibaren kamu ihalelerine katılarak resmi taahhüt işlerini de yapmaktadır. Genellikle kamuya ait açık yapım ihalelerine katılan şirketimiz, birçok kamu kurumu ile özel şahıs ve firmalara ait 100’den fazla inşaat işi taahhüt etmiş ve başarıyla yapımını gerçekleştirmiştir” dedi.

Tartışılan konuların başında Merkezefendi Belediyesi ile protokol yaparak, anahtar teslimi bir gündüz bakımevi/kreş yaptırması olduğunu dile getiren Alayont, “İş insanı Osman Aydınlı, söz konusu kreşin proje ve yapım bedellerinin tamamını karşılayacaktır. Bu proje ve yapım işi bizzat Osman Aydınlı tarafından, akrabalığımız ve uzun yıllardır tüm proje ve inşaatlarını yapmakta olmamız nedeniyle doğrudan şirketimize verilmiştir. Mimari proje yapım işi, şirketimizce bir mimar meslektaşıma verilmiş ve bedeli yine şirketimizce kendisine ödenmiştir. İnşaat işleri de şirketimizce yapılmaya devam etmektedir. Şirketimiz proje ve yapım bedelini (belediyeden değil) bağışçıdan alacak ve inşaatı süresi içerisinde teslim edecektir” dedi.

2020 yılı Temmuz ayında Merkezefendi Belediyesi’nin düzenlediği “Merkezefendi Belediyesi Selçukbey Pazaryeri Yapım İşi” açık ihalesine de katıldıklarını, ihaleye konu işi yaklaşık maliyetinden %31.4 oranında iskonto yaparak, ihaleye katılan 12 firmaya ait 12 teklif arasından en ekonomik teklifi sunarak üstlendiklerini dile getiren Alayont, inşaatın yapımının sürdüğünü kaydetti.
Alayont, “Meslek odası yöneticilerinin veya ortağı olduğu şirketlerin kamu ve özel kurumlarla mesleki/ticari faaliyette bulunması hukuka aykırı değildir. Hatta kamuda çalışan mühendis, mimar, doktor, avukat gibi meslek sahipleri de meslek örgütlerinin başkan ve yöneticisi olabilirler. Oda başkanı olmam, ortağı olduğum şirketin ve ortaklarımın ticari faaliyetine engel değildir. Geçmişte de Mimarlar Odası Denizli Şubesi yönetim kurullarında görev yapan yöneticilerimizin ve diğer meslek odası yöneticilerinin bir kısmı görev süreleri boyunca kamuya proje ve yapım işleri taahhüt etmişlerdir. Mimarlar Odası’nın ülke çapındaki birimlerinde görev alan yöneticilerinden bazıları, belediyeler başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalışmaktadırlar. Ortağı olduğum şirketin üstlendiği yapım işleri benim oda başkanı olarak görev bilincimi etkileyemez. Mesleğin ve kamunun çıkarlarını gözetmekle yükümlü olduğumun bilinciyle, görev süremin başından bu yana odamızın savunduğu değerler doğrultusunda hareket etmeye devam ediyorum” dedi.

Şube başkanlığını yürüttüğü son üç yılda yaptıkları çalışmalara örnekler de veren Alayont, “Odamızca açılmış olan E.M.L. Taş Atölyelerin yıkılmasına karşı davanın sürdürülüp sonuçlandırılması, Dokuzkavaklar Mahallesi’nde bulunan yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi’nce ticaret alanına dönüştürülüp satılmasının dava açılarak iptalinin sağlanması, Avdan Termik Santrali girişimine karşı Avdan Platformunun oluşturulup, odamız ev sahipliğinde ve sekretaryasında topyekûn mücadele örgütlenerek bu girişimin durdurulması, Karahayıt kırmızı su bölgesinde bulunan kaçak yapıların yıkılmasının sağlanması, Büyükşehir ve İlçe belediyelerine karşı imar rantı oluşturan 1/25.000 – 1/5000 – 1/1000 ölçekli plan değişiklikleri ile eğitim alanından ticari alana, konut alanından turizm alanına dönüştürme gibi konularda sadece 2020 yılında üç ayrı dava açılması bazılarıdır. Yıllar boyu büyük bir aidiyet hissettiğim ve şube başkanlığı görevini gururla yapmaya devam ettiğim Mimarlar Odasının bir ferdi olarak mesleğimizin ve toplumumuzun çıkarlarını sonuna kadar savunmaya; gerekli şartların oluşması durumunda, bana ve şirketimize daima güven veren en büyük işveren olan devletimiz ile ahlaklı ve kamu yararına uygun bir şekilde ticari faaliyetlerimi yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı