DENİZLİ GÖLLERİNE SAZAN SALIMI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENİZLİ GÖLLERİNE SAZAN SALIMI

DENİZLİ GÖLLERİNE SAZAN SALIMI

Denizli’deki göllere 125 bin sazan yavrusu bırakıldı. AÜ’nün Kepez’deki enstitüsünde üretilen balıklar kentteki çeşitli göletlere salındı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Temmuz 2018 Cuma, 13:28

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen 2018 yılı ‘Balıklandırma Programı’ çerçevesinde, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde Denizli için üretilen 125 bin adet yavru sazan balığı ilçelerinde bulunan göl ve göletlere bırakıldı. Son üç yılda Denizli’deki göletlere bırakılan sazan balığı yavru sayısı 365 bini buldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Yılmaz Erkaya, “Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürütüyoruz. Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde 5 milyon adet yavru Sazan balığı üretildi. Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki 685 göl ve gölete bırakılmaktadır. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte son 10 yılda 55 milyon Yayın, Sazan, Çipura, Levrek, Kalkan, Mersin ve Karadeniz alabalığı yavrusu ülkemiz sularına bırakılmış olacaktır. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı