REKLAMI GEÇ

Peynir ambalajlarında bu yazılar artık yok

Peynir ambalajlarında bu yazılar artık yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı yeni düzenlemede tüketici yanılmasına neden olduğu gerekçesiyle peynir ambalajlarını üzerinde ‘köy peyniri, geleneksel peynir, doğal peynir, çiftlik peyniri” ibareleri yer almayacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Eylül 2015 Salı, 15:24

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yayımlanan “Peynir Tebliği” ile peynir üretiminde bazı değişikliklere gidildi. Buna göre, peynirlerin içerebileceği maksimum tuz oranı mevcut uygulamaya göre yüzde 35 ile yüzde 61 arasında değişen oranlarda azaltılacak. Peynir üretiminde türüne göre değişmek üzere, kuru madde oranının yüzde 3 ile 7.5’i arasında tuz kullanılabilecek. Peynirlerin sertlik karakterleri, yağlılık sınıflandırması ve olgunlaşma sürelerini belirleyen tebliğ ülkemizde yaygın olarak üretilen peynirlerin türüne göre değişmek üzere nem miktarını en az yüzde 40 en fazla 80 şeklinde sınırlandırıyor.

ARTIK BU İBARELER OLMAYACAK
Getirilen düzenlemeye göre, peynirlerin etiketinde veya ambalajında tüketicinin yanıltılmasına neden olduğu gerekçesiyle “köy peyniri, geleneksel peynir, doğal peynir, çiftlik peyniri” gibi ibarelere yer verilemeyecek. Ayrıca ülke genelinde yaygın olarak üretilen beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri gibi peynirleri tanımlayan tebliğ ile peynirler tam yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olmak üzere 4 grupta satışa sunulacak. Kuru maddede en az yüzde 45 yağlı olan peynirler tam yağlı kategorisinde yer alırken, yüzde 45-25 yağlı olanlar yarım yağlı, yüzde 25-10 yağ içerenler az yağlı, yüzde 10 ve altında yağ içerenler ise yağsız şeklinde adlandırılacak.

PEYNİRLERDE AROMA KULLANILAMAYACAK
Bakanlık, özellikle karışım peynirlerde yaygın olarak kullanılan ve tüketicinin yanıltılmasına neden olan süt ve süt ürünleri aroma vericilerinin kullanımını yasaklıyor. Buna göre koyun sütü aroması, keçi sütü aroması ve tereyağı aroması gibi süt ve süt ürünleri aroma vericileri peynir üretiminde kullanılamayacağı bilgisini verdi.

Sadece tek bir türe ait süt kullanılarak üretilen peynirlerde, türün adı peynir adı ile birlikte etikette belirtilebilecek ve hayvanın resmi kullanılabilecek. Başka bir deyişle inek, koyun veya keçi sütünün ikisi veya üçü birden kullanılarak üretilen peynire, inek, koyun ve keçi peyniri gibi ifadeler yazılamayacak ve hayvanın resmi kullanılamayacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı