Sıcaklık bir anda düştü, tarımı don vurdu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sıcaklık bir anda düştü, tarımı don vurdu

Sıcaklık bir anda düştü, tarımı don vurdu

Denizli’de, gece saatlerinden itibaren hızla düşen hava sıcaklığı sabah saatlerinde don olayının ortaya çıkmasına yol açtı. Pamukkale’nin Gözler, Uzunpınar ve Tutluca Mahalleleri’nde kekik ve adaçayı, Serinhisar’ın Kocapınar Mahallesi’nde ise cevizler büyük hasar gördü. İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ekipleri, dondan en fazla etkilenen bölgelerde inceleme çalışması başlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Mayıs 2020 Cumartesi, 15:48

Bir süredir yaz aylarını aratmayan sıcakların etkisinde olan Denizli, dün geceden itibaren tam anlamıyla kış geldi. Hava sıcaklıkları birden düştü, bazı bölgelerde gece sıcaklık değerleri sıfırın altına geriledi.

METEOROLJİ UYARMIŞTI
Dün Denizli için ciddi bir uyarı yayınlayan Meteoroloji Müdürlüğü, gece saat 02.00’den itibaren don tehlikesinin bulunduğunu bildirmiş, üreticilerin tedbir almasını istemişti.

UYARI GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ, TARIM ÜRÜNLERİ ZARAR GÖRDÜ
Gece saatlerinde birden düşen ve sıfırın altına gerileyen sıcaklıklar nedeniyle don oluştu. Sabah saatlerinde donun yarattığı etki ortaya çıktı, tarım ürünlerinin büyük bölümü dondan etkilendi.

KEKİK VE ADAÇAYINDA BÜYÜK HASAR VAR
Pamukkale’nin Gözler, Uzunpınar ve Tutluca Mahalleleri’nde yoğun olarak üretilen kekik ve adaçayı dondan en çok etkilenen ürünler oldu. Serihnisar’ın Kocapınar Mahallesi ve çevresinde de ceviz ağaçlarını don vurdu.

EKİPLER SAHAYA ÇIKTI, İNCELEME YAPTI
Sabah saatlerinden itibaren donun ortaya çıkardığı tablo çiftçileri perişan etti. Özellikle kekik ve adaçayında yaşanan don olayının ardından İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkilileri dondan zarar gören bölgelerde inceleme yaptı.

TABLO VAHİM
Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Pamukkale’nin Gözler, Uzunpınar ve Tutluca Mahalleleri’nde kekik ile adaçayının yoğun olarak yetiştirildiğini belirterek, en büyük hasarın da bu iki üründe yaşandığını söyledi. Meyvelerde de bazı olumsuzlukların ortaya çıktığını, ancak boyutlarının kekik ve adaçayındaki kadar olmadığını anlatan Gemici, tespitlerinin devam edeceğini söyledi.

Gemici, “Tarım ekipleri ile birlikte dondan etkilenen alanlarda tespitlerimizi yapıyoruz. Gördüğümüz tablo kötü. 150 bin dekar alanda kekik ve adayı yetiştiriliyor. Yaptığımız incelemelerin ardından ortaya çıkan tabloyu rapor haline getireceğiz. Ancak, bölgede sigorta yaptıran çiftçi sayısı çok az. Bu nedenle de zararların telafisi için girişimlerde bulunacağız” dedi.

Yorumlar

Ali   -  Bağlantı 23 Mayıs 2020, 17:20

Tutluca değil Kurtluca

Callı   -  Bağlantı 23 Mayıs 2020, 16:33

Calda da baglari soğuk vurmuş

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı