50 yaş ve üzeri iseniz dikkat! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

50 yaş ve üzeri iseniz dikkat!

50 yaş ve üzeri iseniz dikkat!

Halk arasında ‘gece yanığı’ olarak bilinen zona hastalığının genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görüldüğüne dikkat çeken Cildiye Uzmanı Dr. Osman Aydın, suçiçeği geçiren herkesin de zona hastalığına yakalanabileceğini vurguladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Mayıs 2015 Çarşamba, 11:24

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Cildiye Uz. Dr. Osman Aydın, zona hastalığının halk arasında sinir ucu iltihabı ya da gece yanığı olarak bilindiğini ve vücudun tek tarafında, ağrılı, su toplamış kabarcıklar ve kızarıklıklar şeklinde görüldüğünü söyledi.

Zona hastalığının genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görüldüğünü ve suçiçeği geçiren herkesin zona hastalığına yakalanabileceğini açıklayan Uz. Dr. Aydın, “ Suçiçeği ve zona hastalığına sebep olan virüs aynıdır. Bu virüs insan vücuduna ilk girişinde suçiçeği hastalığına sebep olur. Daha sonra sinir köküne yerleşir, pasif bir şekilde uykuda bekler. Ne zaman kişide stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk ve kanser, AİDS gibi ağır bir hastalıkla vücut direnci düşerse zona virüsü uyanır ve çoğalarak sinir boyunca ilerler” dedi.

Zona hastalığının ilk haftalarda kızarıklık, 2 – 3 hafta kadar süren şeffaf su kabarcıkları ile ortaya çıktığını belirten Dr. Aydın, “Bu kabarcıklar koyu renkli kan ile dolar, sonra kabuklanır ve iyileşmeye başlar” dedi. Aydın, Hastalığın il günlerinde döküntü olmadığını zonanın çıkacağı bölgede kaşınma, batma bazen ağrı gibi şikâyetlerin oluşabileceğini söyledi. Aydın, “Bu dönemde zonanın çıkacağı bölgelerde görülen ağrılar, kalp ağrısı, apandist, migren gibi hastalıklarla karışabilir. Dolayısıyla hasta bu branşlarda çok sayıda gereksiz tetkiklerle zaman kaybedebilir. Deride kabarcıklar çıkınca tanı konabilir. Zona en sık göğüs bölgesinde görülmekle beraber yüz, baş bölgesi, kollar, bacaklar, kulak gibi vücudumuzun pek çok bölgesinde de oluşabilir” diye konuştu.

denizli-zona-hastaligi-ic

GÖRÜLME SIKLIĞI ARTTI
Zonanın bulaşıcı bir hastalık olmadığını sadece suçiçeği geçirmemiş olan kişilere bulaşabileceğini söyleyen Osman Aydın, “ Zona sağlıklı kişilerde birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Verilen tedavinin amacı döküntü ve ağrı süresini kısaltarak istenmeyen başka hastalıkların gelişmesini önlemektir. Zona görülme sıklığı yaşlılarda, ateşli hastalık geçirenlerde, kemoterapi alan hastalarda, organ nakli olan kişilerde ve şeker hastalarında artmıştır. Zona tanısının erken konması ve erken tedaviye başlanması zona sonrası ağrı gelişimini engeller. Geç başlayan tedavi virüsün sinirde yapacağı tahribatı arttırır. Özellikle yaşlı ve direnci düşük hastalarda tedavisi gecikirse aylar süren zona sonrası ağrılar görülür. Ciltteki yaralar düzelse bile sinir hasarı nedeniyle dayanılmaz ağrılar devam edebilir. Bu nedenle tedaviye döküntü başladıktan sonraki ilk 72 saatte başlanmalıdır. Zona az da olsa baş bölgesini, yüzü ve gözleri etkileyebilir. Özellikle gözü etkileyen zonada hemen tedaviye başlanmalıdır” dedi.

Zonanın bulaşıcı olmayıp sadece suçiçeği geçirmiş olanlara bulaşabildiğini vurgulayan Uz.Dr. Aydın, şunları söyledi: “Fakat bu kişilerde zona değil, suçiçeği gelişir. İnsanların zona geçirme ihtimali tüm yaşam boyunca ortalama yüzde 15 – 20’dir. Sağlıklı kişilerde ikinci kez tekrarı nadir görülür. Tedavide istirahat ve iyi beslenme önemlidir. Sistematik intiviral ilaçlar, B vitaminleri, ağrı kontrolü için ağrı kesici, sulu pansuman ve antibiyotikle kremler kullanılmaktadır fakat bunların öncesinde bir uzman hekime başvurulması gerekir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı