REKLAMI GEÇ

Eurobond Nedir?

Eurobond, bir ülkenin kendi para birimi dışında bir para birimiyle çıkardığı borçlanma senedi olarak ifade edilebilir. Eurobondlar genellikle eurodollar veya Euro-yen bonoları gibi para birimine göre gruplandırılmaları ile bilinir. Eurobondlar, ülkenin para birimi haricinde başka bir para birimi ile çıkarıldıkları için dış borçlanma senetleri olarak da kabul edilebilir. Eurobondların piyasaya sürülmesi işlemi, Eurobond’u çıkaran ülkenin adına uluslararası bir temsilci aracılığıyla gerçekleştirilir. Eurobond’un Özellikleri Nelerdir?…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Ekim 2022 Pazartesi, 02:01

Eurobond, bir ülkenin kendi para birimi dışında bir para birimiyle çıkardığı borçlanma senedi olarak ifade edilebilir. Eurobondlar genellikle eurodollar veya Euro-yen bonoları gibi para birimine göre gruplandırılmaları ile bilinir. Eurobondlar, ülkenin para birimi haricinde başka bir para birimi ile çıkarıldıkları için dış borçlanma senetleri olarak da kabul edilebilir. Eurobondların piyasaya sürülmesi işlemi, Eurobond’u çıkaran ülkenin adına uluslararası bir temsilci aracılığıyla gerçekleştirilir.

Eurobond’un Özellikleri Nelerdir?

 • Eurobondlar, başta ABD doları, Euro, Pound ve diğer birçok farklı para birimi kullanarak ihraç edilebilir. Eurobondlar, özellikle ABD doları cinsinden ihraç edilir.
 • Eurobond’lar uzun vadeli tahviller oldukları için kupon (faiz ödemeli) olarak ihraç edilirler. Kupon ödemelerinin amacı yatırımcıya düzenli bir nakit akışı sağlamaktır.
 • Piyasaların durumuna göre Eurobondlar, vade tarihi gelmeden de nakide çevrilebilir.
 • Eurobondların birçoğu hamiline yazılı olarak ihraç edilmektedir. İşte bu nedenle söz konusu yatırım aracı, ikinci el piyasalarda rahatlıkla alınıp satılabilmektedir.
 • Gelir vergisi açısından bakıldığında Eurobondların kupon ödemeleri, stopaj vergisine tabi değildir. Bu durum, Eurobondları yatırımcılar için daha çekici kılar.

Eurobond Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Eurobonlar, döviz cinsinden sabit getiri getiren yatırım araçları olarak bilinir. İşte bu nedenle Eurobond fiyatları ve faiz oranları arasında ters yönlü bir ilişki mevcuttur. Diğer bir deyişle piyasa faiz oranları arttığında Eurobond fiyatları düşmekte ve piyasa faiz oranları azaldığında ise Eurobond fiyatları artmaktadır. Faiz oranları ise ülkelerin CDS primleri ve ihraccıya yönelik risk algısına bağlı olarak artar veya azalır.

Eurobond Fiyat Seviyeleri

Eurobond piyasa fiyatı eğer 100’den işlem görüyorsa, başa baş değerinde olarak kabul edilir. Eğer bu fiyat değeri 100’ün altında ise, Eurobond primsiz olarak adlandırılır. Piyasa fiyatı 100’ün üzerinde ise bu durumda Eurobond primli olarak isimlendirilir.

Eurobond’un Eurobond’u İhraç Edenler İçin Faydaları

 • Firmalar, Eurobond’u kullanacakları amaca göre istedikleri ülkede ve istedikleri para birimini kullanarak Eurobond ihraç edebilir.
 • Firmalar borçlanma maliyetini düşürmek için uygun faiz oranlarına sahip olan ülkeleri Eurobond ihraç ederken tercih edebilir.
 • Eurobond yatırımı, belli başlı yatırımcılar için özel bir çekiciliğe sahiptir. Örneğin Birleşik Krallık’ta yaşayan Hindistan, Pakistan ve Bangladeş kökenli birçok kişi kendi ülkesine yatırım yapma eğilimindedir.
 • Eurobondlar belirli bir ülkede ihraç edilseler de, küresel olarak işlem görüyorlar ve bu da büyük bir yatırımcı tabanının çekilmesine yardımcı oluyor.

Eurobonların Yatırımcılar İçin Faydaları

 • Eurobondlar, yatırımcılara küçük bir risk karşılığında daha geniş bir çeşitlendirme imkanı sunar.
 • Eurobondlar yabancı para birimleri kullanılmak suretiyle ve güçlü para birimlerine sahip ülkelerde piyasaya sürülmektedir. Bu durum, yerel yatırımcıların oldukça ilgisini çekmektedir.
 • Türkiye’de Eurobondlar, Hazine Müsteşarlığı’nın dolayısıyla devletin güvencesi altındadır.
 • Eurobondların vadeleri genellikle 5 yıl ile 30 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Uzun vadeli Eurobondlar, kısa vadeli Eurobondlara göre daha kazançlıdır.
 • Dolar cinsinden ihraç edilen Eurobondlar yılda iki kere, Euro cinsinden ihraç edilen Eurobondlar ise yılda 1 defa kupon ödemesi yapar. Bu kupon ödemeleri, nakit akışının devamlı sağlanabilmesi için önemlidir.

Eurobond Yatırımı Kimler için Uygundur?

Dolar ve Euro cinsinden ihraç edilen Eurobondlar, orta ve uzun vadeli döviz yatırımı yapmayı planlayan kişiler için gayet uygundur. Öte yandan daha çok risk almayı tercih eden ve spekülatif yatırım araçları ile kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar da Eurobond’a yatırım yapmayı tercih edebilir. Ayrıca şu gerçek de unutulmamalıdır ki Eurobondların performansı, Eurobond’u ihraç eden ülkenin ekonomik durumuna ve finansal performansına bağlıdır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı