REKLAMI GEÇ

Stratonikeia antik kentinde tekstil sergisi

Stratonikeia antik kentinde tekstil sergisi

Pamukkale Üniversitesi bünyesinde kazı ve restorasyon faaliyetleri devam eden Stratonikeia Antik kentinde, Muğla Müzesi Müdürlüğü ile Stratonikeia-Eskihisar Kültür Dayanışma Derneği’nin birlikte yürüttüğü çalışma ile Elibelinde-2 Geleneksel Tekstil Sanatları Sergisi açıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Mayıs 2019 Cumartesi, 16:51

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi adına Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında gerçekleştirilen bilimsel arkeolojik kazı, araştırma, restorasyon, konservasyon ve çizim çalışmalarının yapıldığı Stratonikeia Antik kentinde, Muğla Müzesi Müdürlüğü ile Stratonikeia-Eskihisar Kültür Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, sanatseverlerin ziyaret edebileceği, Elibelinde-2 Geleneksel Tekstil Sanatları Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, yaklaşık 3500 yıllık tarihinde, pek çok döneme şahitlik etmiş olan Stratonikeia Antik kentinde böylesine anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Söğüt, “Kent ile bütünleşen etkinlikler ile kentin bilinirliğinin artması sağlanıyor. Tarihin her döneminde Stratonikeia ve çevresinde dokuma hep ön plandaydı. Osmanlı Dönemi’ne ait büyük bir boya atölyesi kazıda ortaya çıkarılarak korumaya alındı. Gelen tüm ziyaretçiler burayı görebilecek, bu nedenle buradaki ilk sergi geleneksel tekstiller ile başladı” diye konuştu.

Söğüt, Stratonikeia Atik kentinin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan bu ve benzeri sergiler için Selçuk Hamamı’nın da bundan sonra sanat galerisi olarak işlev kazanması için de gereken tüm desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Eskihisar Mahallesi Muhtarı Cafer Ateş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar gerçekleşen açılış sonrasında sergi gezildi.

Davetliler, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okca’dan ve sanatçılardan eserleri hakkında bilgiler aldı.

Elibelinde-2 Geleneksel Tekstil Sanatları Sergisi 30 Haziran 2019 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı