Denizlili gezginlerin durağı Frig Vadisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizlili gezginlerin durağı Frig Vadisi

Denizlili gezginlerin durağı Frig Vadisi

Denizlili bir grup doğaseverin oluşturduğu Laodikya Gezi ve Yürüyüş Grubu, tarihi Frig Vadisi’nde geçmişe yolculuk yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Ocak 2018 Pazar, 12:05

Bölgenin zenginliklerini, kültür ve doğa miraslarını yeniden keşfetmek, farkındalık yaratmak, korunarak gelecek nesillere naklini sağlamak misyonu ile hareket eden Laodikya Gezi Grubu, fotoğraf sanatçısı Zeki Akakça önderliğinde Frig Vadileri’ne yolculuk yaptı.

Grup, Afyonkarahisar kenti sınırları içindeki tarihi vadide binlerce yıl geçmişe yaptığı yolculuğu ve bölgenin eşsiz manzalarını denizlihaber okurları için fotoğrafladı.

Bu çok özel gezi ile tarihe yeniden ışık tutan Laodikya Gezi Grubu, bölgenin 3 bin yıllık geçmişi ile ziyaretçileri tarihin derinliğine sürüklediği yolculuktan azade kalamadı. İşte o geziye dair, gönüllü kültür miraslarının not defterlerindeki bilgilerden bir kısmı…

Frig Vadileri, Afyonkarahisar ili sınırları içindeki İlçehisar, Gazlıgöl ve İhsaniye ilçesi sınırları içinde yer alıyor.

Bölgenin tarihi yaklaşık 3 bin yıl geriye dayanıyor. Bir dönemin eşsiz uygarlığı Eskişehir’den başlayarak Afyonkarahisar, Kütahya ve Polatlı ilçesine kadar uzanan bir coğrafya içinde yer alıyor.

Frigler hakkında yazılı kaynaklarda da ilginç bilgilere rastlanıyor. Frigya alışagelindiği gibi bir kral tarafından yönetiliyor. Fakat bölgenin en önemli zenginliği olan toprakların rahipler tarafından denetlendiği düşünülüyor.

Eski Yunan belgelerine göre bölge insanı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Büyük sürüler besledikleri, at yetiştirdikleri, bağ ve bahçelere sahip oldukları ve bu tarım alanlarının verimlilikleri de aynı belgelerde yer alıyor.

Frigya, çöken Hitit Devleti’nin yerine kurulmuş. Ankara, Çorum, Yozgat, Afyon, Kütahya ve Eskişehir’i de içine alan topraklarda varlıklarını yıllarca sürdürmüş.  Bölgede bir karayolu ağı kurarak Asur ve Luvi devletlerinin yanı sıra Ege kıyılarındaki uygarlıklarla ticari ilişkiler geliştirmişler.

Kral Midas’ın efsanevi zenginliğinin de muhtemelen bu ticari ilişkilerle geliştiği düşünülüyor.

Midas, Ayazini, Aslantaş, Yazlıkaya, Gordion, Pazarlı, Alişar, Alacahöyük ve Boğazköy’de Friglerle ilgili kalıntılara rdastlanmıştır. Bu eski Hitit yerleşkelerinde yaşayan Friglerin, Hitit uygarlığından etkilendikleri de düşünülüyor.

Buna karşın Frigler kendileri de güçlü bir uygarlık oluştarmayı başardı. Frig sanatı, Hititlerin yanı sıra Urartu, Asun ve eski Ege uygarlıklarının da izlerini taşır.

Frigler, kaya anıtlarını çeşitli insan ve hayvan motifleriyle bezediler. Tanrıça Kibele için yaptıkları tapınakların duvarlarını, pişmiş topraktan levhalarla süslediler.

Frigler maden ve ağaç işlemeciliğinde de gelişmişlerdi. Kazılarda makara kulplu bronz tabaklar, kazanlar, altın, gümüş ve bronz yaylı çengelli iğneler, değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli dokuma ürünleri, geometrik desenlerle süslü ev eşyaları bulunmuştur. Özellikle çengelli iğne yapımında kullandıkları teknolojinin o döneme göre çok ileri olduğu görülür.

Friglerin  dokumacılıkta çok usta oldukları belirtilir. Günümüzde Anadolu kilimlerindeki ve diğer Türk devletlerindeki binlerce yıllık motiflerin, Frig Motifleri’nde de var olmasının nedeni, halen çözülememiştir.

Friglerin müzik alanında da ileri oldukları ve birçok müzik aleti geliştirdikleri bilinmektedir. Frig döneminde yazının, Protürk yazıt biçimlerine olan benzerliği ve kral ve çevresinin yanı sıra, halkın çoğunluğu tarafından da kullanılması ve eldeki yeni veriler, Frigler hakkındaki bilgilerin çok çelişkili olduğu göstermesi bakımından dikkat çekicidir.

Anadolu uygarlıklarının ciddi bir bölümünde varlığı ile bu topraklarda iz bırakan Friglerin o zamandan bu güne ulaşan eserlerini görmek için yola çıkan grup 2 gün bölgede gezi ve gözlem yapma fırsatı buldu.

İlk gün Gazlıgöl- Ayazin köyü ve çevresini gezen grup gece termal tesislerde konaklayarak  iki gün Avdalaz kalesi, Aslantaş, Yılantaş, Maltaş ve antik yolları gezme fırsatı buldu.
Sonrasında İhsaniye ilçesi Döğer beldesinde aynı adlı Döğer Han’ı gezerek burada yöresel yemekleri tatma fırsatı da yakaladılar.

Gezinin son bölümünde ise Üçler kayası köyü ve antik yerleşim alanları gezilerek yöre insanının yaşamına da tanıklık eden grup geç saatlerde Denizli ye döndü.

Laodikya Gezi ve Doğa Yürüyüş Grubundan 26 kişilik katılımcı ile gerçekleşen kültür gezisi  Afyonkarahisar dan gruba katılan gönüllü rehberlerin anlatımları anlamlı hale geldi.

Amacı sadece gezmek olmayan ayda bir de doğada yürüyen insanları kültürel değerlerle de tanıştırmayı amaçlayan Laodikya grubunun etkinlikleri sonraki zamanlarda diğer illerdeki tarihi ve doğal güzellikleri de tanıyıp görmekle devam edeceğini açıkladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı