BU CAMİDE AHŞAP BİR BAŞKA GÜZEL - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

BU CAMİDE AHŞAP BİR BAŞKA GÜZEL

22 Haziran 2015 Pazartesi

denizli-tavas-dedeli-cami-h

Ahşap oyma sanatı unutulmaya yüz tutsa da camiler ve eski Denizli evlerinde örneklerini hala daha görebilmek mümkün. Sözünü ettiğimiz büyüleyen sanatın örneklerini görmek isterseniz Tavic-5as’taki Dedeli Camisi’ne uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Yedeks ile Denizli’nin tarihi camileri gezimize Tavas’ın Ortamahalle semtindeki Dedeli Camisi ile devam ediyor. Tek katlı kare planlı ibadethaneye dışarıdan baktığınızda, “sıradan bir mimari” diyebilirsiniz.

Yapıyı gösterişli kılacak özel bir mimarinin uygulanmadığı Dedeli Camisi’nin içine adım attığınızda, kendinizi büyülü bir güzelliğin içinde buluyorsunuz. Ahşap uygulamalar, yapılış tarihiyle ilgili bilgi bulunmayan bu mabedi çok özel kılıyor.
ic-6Harime (namaz kılınan bölüm) girdiğinizde, ilk dikkati çeken yer; alçıdan süslemelere de yer verilen mihrap (imamın namaz kıldırırken durduğu yer) oluyor. Ahşap oymalar ve diğer parçaların dizaynı, sanatın tüm inceliklerini ortaya koyuyor.

Ahşap oymalar ve süslemelerin kullanıldığı bir başka bölüm de vaaz kürsüsü. Ustaların binbir emekle bezediği işlemeler, Dedeli Camisi’ni farklı kılan özellikler arasında yer alıyor.

 

ic-3

Ahşap ustalığının yansıtıldığı bir başka alan yine harim bölümünün tavan kısmı. Çevresi kalem işi süslemelerle kaplı göbeği özel kılan bir başka detay, kündekari tekniğinin (çivi çakılmadan, tutkal kullanılmadan ahşap kirişlerin iç içe geçirilmesi) küçük bir örneğine yer verilmesi.

ic-2

Harim bölümünde kadınlar mahfili de bulunuyor. Bu bölümü ahşap sütunlar taşıyor. Sütunlar arasındaki geçişler ise bağdadi kemerle sağlanmakta.

ic-4

Mahfeli (parmaklıklarla çevrili bölüm) çevreleyen parçaların da özenle yerleştirilmesi, Dedeli Camisi’ndeki ahşap uygulamasının güzel örneklerinden birisi.

ic-6Çeşitli dönemlerde geçirdiği onarımlarla günümüze değin ayakta kalabilen Dedeli Camisi’nin harim kısmındaki duvarlarda kalem işi süslemeler de yer alıyor.

 

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorumlar

ahmet albaş   -  Bağlantı 22 Haziran 2015, 15:10

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ DAHİ HEYBETLİ,İMTİŞAMLI GÜZEL CAMİMİZİ KORUNMASI İÇİN MADDİ,MANEVİ YARDIMLARDA BULUNALIM BU CAMİMİZİN AYADA GÜÇLÜ ŞEKİLDE DURMASINDA VESİLE OLAN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE ALLAH RAZI OLSUN DEMEMİZ GEREKTİĞİNİ İNANMAKTAYIZ HEP.ALLAH RAZI OLS

ahmet albaş   -  Bağlantı 22 Haziran 2015, 15:04

BAŞLI,BAŞINA TARİHİ BİR CAMİMİZ BU GÜNLERE KADAR MÜSLÜMANLARA HİZMET VEREN DEĞERİ HİÇ BİR ŞEYLE ÖLÇÜLEMEZ OLAN MABETLERİMİZİ KORUYALIM BUNLAR BİZİM KİMLİĞİMİZ,BENLİĞİMİZ EBEDİ İBADETHANELERİMİZDİR BÖYLE DİMDİK DURAN MANEVİ VARLIKLARIMIZI KORUYALIM

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı