YAPILIŞ TARİHİ BİLİNMİYOR - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

YAPILIŞ TARİHİ BİLİNMİYOR

3 Temmuz 2015 Cuma

denizli-nin-tarihi-camileri-asagi-düz-alan-cami-h

Buldan’a hakim bir tepeden ilçeye bakan Aşağı Düzalan Camii, tek şerefeli tuğladan yapılan minaresi, kalın duvarları ile Buldan’a gelenlerin görmeden ayrılmadığı ibadethanelerden birisi.

Yedeks ile Denizli’nin Tarihi Camileri yazı dizimizde, rotamızı bu kez Buldan’a çevirdik. İlçede başınızı nereye çevirseniz mutlaka sizi cezbeden bir yapı ve mimari dokuyla karşılaşıyorsunuz. Restorasyonu yapılmaya başlanan Buldan Evleri, ilçeye arzulanan görsel zenginliği katarken, dini yapılar da elde geçiriliyor.

ic-3

Bunlardan birisi de yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen Düzalan Mahallesi’ndeki cami. Mahallenin ismi Düzalan ama düz yer bulabilmek olanaksız. Daracık sokaklara sağlı sollu sıralanan evlerin arasından geçerek, tepedeki tek katlı Aşağı Düzalan Camii’ye ulaşılıyor.

ic-5

Dikdörtgen planlanan yapının bahçesi olmadığından, doğrudan harim bölümüne giriliyor. İbadethaneyi aydınlatan pencerelere bakıldığında, duvarların ne kadar kalın olduğu hemen fark ediliyor. Zaten caminin aydınlatması da iki altta, iki üstte toplam dört pencereyle sağlanıyor.

ic-1

İbadethanenin batı ve kuzey cephelerinde hiç pencereye yer verilmemiş. Doğu cephesinde ise plastikle kaplanan kadınlar mahfili bulunuyor. Buraya harimin dışından ahşap bir merdivenle çıkılıyor. Mahfilin alt bölümü, Kuran kursu için küçük bir oda şeklinde dizayn edilmiş.

ic-4

Minber, caminin güneybatı köşesinde bulunuyor. Yapımında tamamen ahşap kullanılmış. Dış bölümü mermerle kaplanan mihrabın üst kısmında kemerli bir düzenlemeye yer verilmiş.

ic-6Caminin ilk inşa edildiğinde toprakla örtülü olan çatısı, daha sonraki yıllarda kiremitle kaplanmış. Tek şerefeli minare de çatının içine gizlenen kaidenin üzerinde yükseliyor. Tuğla işçiliğinin güzel bir örneği görülen minarede zikzak çizgiler hemen fark ediliyor.

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı