Nilgün Ök: Düzenleme tarihi bir reform - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Nilgün Ök: Düzenleme tarihi bir reform

Nilgün Ök: Düzenleme tarihi bir reform

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, memur ve tüm ücretli çalışanların maaşlarının asgari ücret kadarki kısmının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasını içeren 13 maddelik kanun teklifinin yasalaştığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Aralık 2021 Perşembe, 15:49

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, kanun tasarısı hakkında lehte söz alarak, düzenlemenin tarihi bir reform olduğunu, AK Parti’nin 19 yıldır vatandaşlarının yararını gözeten çalışmalar yaptığını ifade etti.

Ök, “AK Parti olarak iktidara geldiğimiz 2002 yılında gelir vergisinde en alt dilim vergi oranı %20 idi. Yani düşük gelirli bir kişi bile %20 oranında vergi ödüyordu. Fon payı ile birlikte bu oran %22’ye çıkıyordu. 2003 yılında yaptığımız düzenlemeyle alt dilim vergi oranında %25 indirim yaptık ve en alt dilim vergi oranını %15’e indirdik. 2008 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Asgari Geçim İndirimi’ ile de ücretli çalışan vatandaşlarımızın maaşlarındaki vergi yükünü daha da azalttık. Böylece asgari ücretle çalışan; Bekar bir kişinin üzerindeki efektif vergi yükü %5.25 seviyesine indi. Evli 3 çocuklu bir kişinin üzerindeki efektif vergi yükü %1,45 seviyesine indi. Görüldüğü gibi sessiz devrimlerin öncüsü olan AK Parti, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın üzerindeki vergi yükünü %20’lerden yüzde bir buçuk (%1.50) seviyesine indirmiştir. Şu anda yaptığımız tarihi reform niteliğindeki düzenleme ile de asgari ücreti vergi dışı bırakıyoruz. Son yıllarda yapılan %50’lik en yüksek zamla asgari ücrete 4.253 lira 39 kuruşa yükselttik. Ayrıca memurlarımız dâhil tüm çalışanların asgari ücret kadarki gelirlerini de vergiden muaf tutuyoruz.

Yine bu düzenleme ile işverenlerimizi de 450 liralık bir yükten kurtarmış oluyoruz. Tüm çalışanlarımıza, memurlarımıza ve işverenlerimize hayırlı olsun” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı