Başsorğun: "Sorumlular derhal istifa etsin” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Başsorğun: “Sorumlular derhal istifa etsin”

Başsorğun: “Sorumlular derhal istifa etsin”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sündüs Seçkiner Başsorğun, Meclis’te Çanakkale Zaferi anma törenlerinde kadın tiyatro oyuncularının sahneye çıkmasını engelleyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tepki gösterdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mart 2018 Cumartesi, 17:52

Yazılı bir açıklama yaparak yaşananları sert bir dille eleştiren CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sündüs Seçkiner Başsorğun, TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması etkinlikleri kapsamında hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkmasının Meclis Başkanlığı tarafından engellendiğini söyledi.

Başsorğun, “Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz” dedi.

Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ettiklerini belirten Başsorğun, “Sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar. Kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı