Çavuşoğlu: Milyonlarca çalışan açlık sınırında - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çavuşoğlu: Milyonlarca çalışan açlık sınırında

Çavuşoğlu: Milyonlarca çalışan açlık sınırında

Asgari ücretin açıklanmasının ardından fabrikalarda işçileri ziyaret eden CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 2021 yılı için belirlenen asgari ücretin, beklentileri karşılamadığını ve vatandaşı kuru ekmeğe mahkum edeceğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Aralık 2020 Pazartesi, 14:53

Hükümetin 2021 yılı için açıkladığı asgari ücretin beklentilerin altında kaldığını açıklayan Bülent Nuri Çavuşoğlu, “İşyerlerinde ziyaret ettiğimiz emekçiler, ay sonunu getiremediklerini, bakkal borçlarının sürekli kabardığını, aldıkları paranın kira ve kış aylarında doğalgaz tüketiminin artmasıyla faturalara zor yettiğini belirtiyorlar. Birçoğu için zorunlu olan pazar ve market alışverişleri bile lüks olmuş. Anne baba desteği ile ayakta durmaya çalışıyorlar” dedi.

Açıklanan asgari ücret milyonlarca çalışanın açlığını gidermediği gibi sofrasında bir yılda eksilen ürünleri geri getirmediğini savunan Çavuşoğlu, “Son bir yılda yumurtanın fiyatı yüzde 76, domatesin fiyatı yüzde 68, kuru soğanın fiyatı yüzde 38, mercimeğin fiyatı yüzde 67, yağın fiyatı yüzde 43, etin fiyatı yüzde 37, unun ve ekmeğin fiyatı ortalama yüzde 25 artarken, asgari ücrete devletin verdiği zam oranı yüzde 21 olmuştur. Marketlerinde bebek mamasına, peynire ve yağa alarm takılan bir ülkede, asgari ücretli temel gıda maddelerini kiloyla değil, taneyle almaya devam edecektir. Bu asgari ücret vatandaşı kuru ekmeği mahkum edecektir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak asgari ücretin en az 3.100 TL olması gerektiğini daha önce açıkladıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Maalesef hükümet, 2.825 TL açıklayarak, milyonlarca çalışanı açlık sınırında bırakmıştır. Bu süreçte, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, ‘derman belediyeciliği’ örneği göstererek elini taşın altına koymuş ve kendi asgari ücretlerini en az 3100 TL olacak şekilde belirlemişlerdir. CHP, yapılacak ilk seçimlerde iktidara gelerek halkın iktidarını kuracak, vatandaşlarımızı, işverenlerimizi yüksek enflasyon, faiz ve vergi yükü altında ezdirmeyecektir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı