Çavuşoğlu: Tüm darbeleri nefretle kınıyorum - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çavuşoğlu: Tüm darbeleri nefretle kınıyorum

Çavuşoğlu: Tüm darbeleri nefretle kınıyorum

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümünde basın açıklaması yaparak, darbe koşullarının iktidar eliyle devam ettirildiğini iddia etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Eylül 2021 Cumartesi, 12:24

Bülent Nuri Çavuşoğlu, 12 Eylül darbesinin üzerinden geçen 41 yıla rağmen saraylarda saltanat süren tek adam rejiminin, 12 Eylül ruhunu yönetim anlayışında yaşatmaya devam ettiğini öne sürdü.

15 Temmuz FETÖ terör örgütü darbe girişimine karşı birlikte mücadele edilirken, 20 Temmuz’dan sonra sivil darbe anlamında muhaliflere yönelik hukuk dışı hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşandığını iddia eden Çavuşoğlu, “O gün de gazeteci ve akademisyenler cezaevine atılıyordu, bu gün de atılıyor. OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile adil yargılanma hakkı ve Anayasal hak ve özgürlükler ihlal edilmiş, binlerce yurttaş iktidara muhalif olduğu için mağdur edilmiştir” diye konuştu.

Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetlemenin devre dışı bırakıldığını dile getiren Çavuşoğlu, “AKP’nin tek adam rejimi ve uygulamaları 12 Eylül’ü aratmamaktadır. Darbenin iyisi kötüsü olmaz. Ülkemizde darbe ikliminden tek çıkış yolu vardır. Bu da demokrasi ve özgürlüklerin var olmasıdır. Özgürlükçü demokratik bir yeni anayasadır. Anayasal hak ve özgürlüklerin yaşandığı demokratik laik çağdaş hukuk devletinin gerçekleştirilmesidir. 12 Eylül darbesini yapanlar, ‘Asmayalım da besleyelim mi’ dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar. Bugün Kenan Evren hatırlanmıyor ama Erdal Eren hala 17 yaşında. Askeri ve sivil tüm darbeler, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik insanlık dışı girişimlerdir. Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılını çalıp ülkemizi karanlığa mahkûm eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı