CHP'li Karaca’dan iki önemli yasa teklifi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Karaca’dan iki önemli yasa teklifi

CHP’li Karaca’dan iki önemli yasa teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kadına yönelik şiddetle mücadelede kritik önem taşıyan iki farklı yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Karaca’nın TBMM’ye sunduğu yasa teklifleri Türk Ceza Kanunu ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda düzenlemeler içerirken Belediye kanununda da değişiklik getiriyor. Karaca ayrıca Sığınma Evlerine dair Meclis araştırma önergesini de TBMM Başkanlığına iletti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Kasım 2018 Pazar, 13:21

Kadına yönelik şiddetin Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmasını içeren yasa teklifi aynı zamanda kadın cinayetlerinde iyi hal indiriminin kaldırılmasını da düzenliyor.

Yasa teklifinin gerekçesine ilişkin bilgi veren Karaca, “Ülkemizde kadınlar sırf kadın olduğu için öldürülüyor. Devlet kadınları koruyamıyor. Artan kadın cinayetlerinin önüne geçmek için yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor. Verdiğim yasa teklifi Türk Ceza Kanunu’nda kadına yönelik şiddeti bir suç olarak tanımlıyor. Bu aynı zamanda tarafı olduğumuz İstanbul Sözleşmesinin bir gereği. Kadına yönelik şiddeti bir suç olarak tanımlamadıkça kadın cinayetlerini durduramayacağız” dedi.

İyi hal indiriminin en çok kadın cinayetleri davalarında uygulandığına dikkat çeken Karaca, “Erkekler bir kravatla bile iyi hal indiriminden yararlanıyor. Hem şiddet uygulayacak hem de kravatı var diye ya da mahkeme karşısında sakin durdu diye iyi halden indirim alacak. Bu şiddeti önlemek şöyle dursun şiddet uygulayan erkekleri cesaretlendiren bir durum. Kadın cinayetlerinde cezasızlık politikasından vazgeçilmeli” dedi.

SIĞINMA EVLERİ
Karaca’nın TBMM Başkanlığına sunduğu bir diğer yasa teklifi ise belediye kanununda sığınma evlerini düzenleyen maddeye ilişkin. Belediye Kanunu’nun 14. Maddesi büyükşehirler ve nüfusu 100.000’nin üstünde olan belediyelere konukevi açma zorunluluğu getiriyor. Karaca’nın verdiği teklif yasallaşırsa nüfusu 10.000 üzerinde olan belediyeler sığınma evi açmak zorunda kalacak.

Uluslararası mevzuata dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca, “Birleşmiş Milletler’in kadına yönelik şiddetle mücadele mevzuatı gereğince; yerleşim yerlerinde kadın sığınakları her 10.000 nüfusa karşılık en az 1 yatak kapasitesi olacak şekilde hizmet vermelidir. Ülkemizde kadın sığınaklarının 8.081 yatak kapasitesi olması gerekmesine rağmen, 144 kadın sığınağı 3724 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor Bu rakamlara baktığımızda Türkiye’de kadın sığınaklarının yatak kapasitesi %54 oranında eksik kalıyor” dedi.

ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINI KONUK GİBİ GÖRMEK YANLIŞ
Kadına yönelik şiddetle mücadelede sığınma evlerinin önemini vurgulayan Karaca, “Kadın örgütleri yıllardır şiddetin önlenmesinde kritik öneme sahip konuk evlerinin sığınma evi olarak kabul edilmesini istiyor. Çünkü konukevi demek, şiddete maruz kalan kadın ve beraberindeki çocuğun bir misafir gibi görülmesi, ağırlanması ve uğurlanması anlamına geliyor. Sığınma evi ise kadının sadece barınma mekanı değil, can havliyle sığındığı, psikolojik ve ekonomik olarak güçlendirilip çalışma-sosyal hayatına devam etme koşullarının oluşturulduğu yer demek… Mevcut konuk evleri sadece sayı olarak değil içerik ve işleyiş bakımından da ne yazık ki yetersiz. Temeldeki bakış açısını ve işleyişi değiştirmezsek, bütçe ayırmazsak, sığınma evlerinin sayısını artırıp temelde köklü iyileştirmeler yapmazsak ne kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz ne de şiddeti önleyebiliriz” dedi.

ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLAR VE SIĞINMA EVLERİ İÇİN BÜTÇE
Yasa tekliflerinin yanı sıra sığınma evlerine dair araştırma önergesi de veren Karaca, sığınma evlerinin kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli olduğunu söyledi.

Karaca, “Ülkemizde sadece 144 tane farklı isimlerle sığınma evi var. Bu sayının yetersizliği belli. Yeni adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sığınma evlerine ayırdığı bütçe %1 in altında. AKP iktidarının kadına verdiği değeri hepimiz biliyoruz. Sığınma Evlerinin durumu sır gibi saklanıyor. Meclis araştırması şart’ dedi.

Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken AKP iktidarının yıllardır kadın cinayetlerine seyirci kaldığını belirten Karaca, sığınma evlerinin koşullarını ve sayısını arttırmak için tüm kadınlarla dayanışma içinde mücadele edeceğini söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı