Karaca’dan sert Lozan çıkışı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Karaca’dan sert Lozan çıkışı

Karaca’dan sert Lozan çıkışı

Yunanistan’ın Lozan Anlaşması’nı ihlal ederek Ege adalarını işgal etmesine sert tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı olan Lozan Anlaşması ihlal edilirken AKP Genel Başkanı ve onun temsilcileri sessiz kalabiliyor!” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Kasım 2018 Çarşamba, 10:33

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Lozan Anlaşması’nın ihlaline rağmen AKP Genel Başkanı ve yöneticilerin sessiz kalmasını sert bir şekilde eleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarının uluslararası alanda yerle bir olduğu bir dönemin yaşandığını belirten Gülizar Biçer Karaca, “Yunanistan’ın Sakız Adası’nda 30-31 Ekim 2018’de top, ağır piyade silahları ve uçaksavar makineli tüfeklerle atışlar yaptığına ilişkin haberler ayyuka çıkmıştır. Sakız Adası 13-14 Şubat 1914 tarihli 6 büyük devlet kararı ve 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşması’nın 12’nci maddesine göre gayriaskeri statüdedir ve Türkiye’nin bir kazanımıdır. Nasıl oluyor ki Türkiye Cumhuriyeti teminatı olan Lozan Anlaşması ihlal edilirken AKP Genel Başkanı ve onun temsilcileri sessiz kalabiliyor?” diye sordu.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”
İstanbul’u işgale gelenlere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Geldikleri gibi giderler’ dediği onurlu duruşun yüzüncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Karaca, “Sizler sessiz kalsanız da Ege adalarındaki işgale ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan’ın yok sayılmasına sessiz kalmayacağız ve biz de diyeceğiz ki: Geldikleri gibi gideceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yunanistan’ın Ege Denizi’nde saltanat sürmesine seyirci kalamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin onuru; bugünü olduğu kadar, geleceği de ipotek altına alacak yanlış kararlara imza atılan basiretsiz bir politikaya kurban edilemez” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı