CHP’den oturma eylemi. OHAL değil demokrasi istiyoruz - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’den oturma eylemi. OHAL değil demokrasi istiyoruz

CHP’den oturma eylemi. OHAL değil demokrasi istiyoruz

Olağanüstü Hal Uygulaması’nın (OHAL) 7. kez uzatılması CHP’nin sert tepkisine yol açtı. CHP Genel Merkezi’nin ülke genelinde aldığı ortak eylem kararı tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de hayata geçirildi. Bayremyeri Meydanı’nda buluşan “Hak, hukuk, adalet” sloganları atan CHP’liler oturma eylemi yaptı.

Selami Aydın / DENİZLİHABER / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 12:42

Hükümetin OHAL uygulamasını 7. kez uzatması, ana muhalefet partisi CHP’nin sert tepkisini çekti. Genel Merkez tarafından alınan ortak eylem kararı Denizli’de de hayata geçirildi.

CHP’nin Bayramyeri Meydanı’nda gerçekleştirdiği oturma eylemine Denizli Millevekilleri Melike Basmacı ve Kazım Arslan, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İl Başkanı Ali Rıza Ertemur ve çok sayıda partili katıldı.

Eyleme, KESK, ÖDP, Haziran Hareketi ve bası STK temsilcileri de destek verdi.

Ellerinde OHAL’i protesto eden afiş ve pankartlar taşıyan CHP’liler, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı meydanda oturma eylemi gerçekleştirdi.

“SABIR TESTİSİ KIRILMIŞTIR”
Eylem ile ilgili açıklamayı İl Başkanı Ali Rıza Ertemur yaptı. OHAL’in yasak almak anlamına geldiğini belirten Ertemur, “OHAL, milli iradeyi yok saymak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyum atamadıktır. OHAL, vatandaşın kolunun kırılmasıdır, öğrenciyi cezaevine atmaktır. OHAL, yasamayı, yürütmeyi, yargıyı tek bir adamın iki dudağı arasında hapsedilmesidir. OHAL, satılan şeker fabrikasıdır, artan enflasyondur. OHAL, sosyal medyadaki beğen butonundan korkmaktır. İlan edilirken 1.5 ay sürmeyecek, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır, sabır testisi kırılmıştır” dedi.

İktidar partisi ve yeni ortaklarının Türkiye’yi uçurama adım adım yaklaştıran OHAL’i yeniden uzattığını ifade eden Ertemur, OHAL’e derhal son verilmesini istedi. Ertemur, “Postallı darbelerde mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmişlerdir. Bizim talebimiz kesindir, halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL’e derhal son verilmelidir” diye konuştu.

Faşizm düzeninin ortadan kalkması gerektiğini anlatan Ertemur, “Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan uyarıyoruz. Sizden OHAL değil, demokrasi istiyoruz” dedi.

1 SAAT OTURMA EYLEMİ
Ertemur’un konuşmasının ardından meydanı dolduran kalabalık OHAL’i protesto eden sloganlar attı. Oturma eyleminin saat 13.00’e kadar sürmesi kararlaştırıldı.

Eylem, saat 13.00’de olaysız bir şekilde sonlandırıldı.

Yorumlar

eren20   -  Bağlantı 16 Nisan 2018, 14:10

OHAL i yönetim biçimi haline getiren iktidar var.Demokrasi istiyoruz.Artık kısıtlamalar kalkmalı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı