CHP’li Arslan’dan Siyasi Partiler Kanunu teklifi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Arslan’dan Siyasi Partiler Kanunu teklifi

CHP’li Arslan’dan Siyasi Partiler Kanunu teklifi

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Siyasi Partiler Kanunu’nda kapsamlı değişiklik öngören teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Dokuz maddeden oluşan yasa teklifi, üyelikten ön seçime, delegelikten parti değiştirmeye kadar bir dizi düzenlemeyi içeriyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Aralık 2015 Çarşamba, 15:46

CHP Milletvekili Kazım Arslan, siyasi partilerin yapısının daha demokratik hale gelmesi için bir yasa teklifi hazırladı. Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Arslan’ın teklifi yasalaşırsa, mahalle delegeliği kaldırılacak, milletvekili ve diğer seçilmişlerin parti değiştirmeleri durumunda üyeliği düşecek, partilerin büyük kurultaylarında iller aldıkları oy oranına göre temsil edilecek. Arslan, yasa teklifinin içeriğini şöyle açıkladı:

ÖN SEÇİM VE AKTİF ÜYELİK
Tüm partiler için en az yüzde 70 oranında önseçim zorunluluğu, parti üyeliğinde ise “aktif üye-üye” ayrımı bulunuyor. Aktif üyelerin milletvekili adaylarını belirleyebilmesinin önü açılıyor. Ayrıca, ilçe yönetimlerini üyelerin doğrudan belirleyebilmesi için mahalle delegeliği kalıdırılıyor, tüm üyelerin ilçe kongresine katılarak ilçe başkanlarını doğrudan belirleyebilmesi sağlanıyor.

PARTİ DEĞİŞTİRENİN GÖREVİ SONA ERECEK
Bir partiden milletvekili, belediye başkanı, il genel meclis üyesi, belediye meclis üyesi seçilen kişinin partisinden istifa ederek başka bir partiye geçmesi halinde görevinin kendiliğinden son bulacağı, bağımsız olarak göreve devam etmenin ise mümkün olduğu kayıt altına alınıyor.

KURULTAYDA OY ORANINA GÖRE TEMSİL HAKKI
Partilerin büyük kongrelerinde illerin temsil dağılımına da yeni bir düzenleme getiriyor teklif. Buna göre; bir ilin toplam milletvekili sayısı kadar kurultay delegesi belirlenecek. İlde o parti milletvekili çıkarmasa da toplam milletvekili sayısı kadar temsilci kurultay üyesi olabilecek. Büyük kurultaya ilinden daha fazla temsilci göndermek isteyen illerin son genel seçimlerdeki başarısı dikkate alınacak. Oyunu arttıran iller, kurultaylarda daha fazla sayıyla temsil edilebilecek.

Bunun için, her ilin çıkaracağı toplam milletvekili sayısı kadar seçilmiş kongre delegesinin büyük kongrede olması sağlanıyor. Geriye kalan kurultay delegelerinin belirlenmesi ise, partinin son milletvekili genel seçiminde aldığı oydaki değişim ile o ilde aldığı oy sayısının oranlanması ve bu doğrultudaki nihai kararın siyasi partilerin parti meclisleri veya merkez karar ve yönetim kurulları) tarafından verilmesi öngörülüyor.

Büyük kongreye katılacak “tabii üyeler” arasına seçimle gelmiş il başkanları da eklenirken, il kongresini oluşturan delege sayısının üst sınırı 600’den 1.000’e çıkarılıyor.

ÜYELİK YAPISI DEMOKRATİKLEŞECEK
Teklif, siyasi partilerin üyelik sistemini de değiştiriyor. Buna göre; partilerde “üye-aktif üye” ayrımına gidilecek, milletvekili aday belirleme sürecinde önseçim zorunlu hale getirilerek, önseçimde oy kullanacak parti üyesinin aktif üye olması gerekecek. Aktif üyeler, aidatını düzenli yatıran ve parti etkinliklerine düzenli katıldığı kayıt altına alınan kişilerden oluşacak. İlçe kongrelerinde ilçe başkanı ve yönetiminin mahalle delegeleri yoluyla değil, doğrudan tüm üyelerin katılımıyla seçilmesini öngörüyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı