CHP’li kadınlardan tecavüz teklifine sert tepki - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li kadınlardan tecavüz teklifine sert tepki

CHP’li kadınlardan tecavüz teklifine sert tepki

Gece geç saatlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na AK Partili vekillerin teklifiyle getirilen mağdurların cinsel istismar suçlusuyla evlenmesiyle cezanın ertelenmesini içeren teklif toplumun büyük bir kesiminden tepki çekti. CHP’li kadınlar da tasarıya sert tepki gösterdi. CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı “AKP uçkuruyla uğraşıyor” derken, PM Üyesi Gülizar Biçer Karaca önergenin tecavüz sanıklarının aklanmasına yönelik olduğunu söyledi.

Büşra Kuru / DENİZLİHABER / 18 Kasım 2016 Cuma, 14:46

Dün gece AK Partili milletvekilleri tarafından TBMM Genel Kuruluna sunulan “mağduruyla evlenen cinsel istismar suçlusunun cezasının ertelenmesine” yönelik önergeye tepki çığ gibi büyüyor.

CHP Merkezefendi İlçe Kadın Kolları üyeleri düzenledikleri basın toplantısıyla tasarıya karşı çıktı. Toplantıya CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Gülizar Biçer Karaca da katıldı.

denizli-chp-ak-parti-tbmm-tecavuz-taciz

COŞKUN: “ÖNERGE ÇAĞ DIŞILIKTIR”
Merkezefendi İlçe Kadın Kollları Başkanı Gülin Gül Coşkun, “15 yaşın altındaki çocuk kredi kartı kullanamaz, bakkaldan sigara alamaz, bilet alıp yolculuk yapamaz, sözleşme yapamaz. Çünkü bu yöndeki iradesinin ve işleminin sonuçlarını kavrayamayacağı düşünülür. Bu basit hukuki işlemleri dahi yapamayan çocuğun cinsel iradesinden bahsetmek, bu şekilde istismarcıya bir çıkış yolu sunmak çağ dışılıktır” dedi.

denizli-chp-ak-parti-tbmm-tecavuz-taciz-melike-basmaci

BASMACI: “AKP UÇKURUYLA UĞRAŞIYOR”
Türkiye’nin terörle uğraştığı ve şehitler verdiğini belirten CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, “Hem içeride, hem de dışarıda terörle uğraşıyoruz. Ekonomik kriz var, işsizlik 11.3 oldu. Bugün anneler ve babalar evlatlarına harçlık veremediği için intihar ediyor. Bir dünya mağdurumuz var terörden dolayı ama AKP ne yapıyor; uçkuruyla, tecavüzcüsüyle uğraşıyor. Buna akıl sır erdirmek mümkün değil. Burada deniyor ki cinsel istismar, tecavüz, taciz yani herhangi bir şekilde 11-12 yaşında kız çocuğunu 50-60 yaşındaki bir adamla evlendirerek onu hapisten kurtarıyorsunuz, ama kızı ömür boyu evlilik hapsine atıyorsunuz” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Bu yasa da zorla yapılan cinsel istismar dahil değil” sözlerini eleştiren Basmacı, “Cinsel istismarın, tecavüzün zorla olmayanı var mı? Tahminimiz Ensar Vakfı’nda bu işi yapanları dışarı çıkarmak için kurdukları bir tezgah. Ama CHP bu işin peşini asla bırakmayacak ve izin vermeyeceğiz” dedi.

denizli-chp-ak-parti-tbmm-tecavuz-taciz-gulizar-bicer-karaca

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERDE RIZA ŞARTI YOKTUR
CHP Parti Meclisi Üyesi Gülizar Biçer Karaca ise önergeye hukukçu olarak yaklaştı. 18 yaşından küçüklerde rıza şartı bulunmadığını belirten Karaca, “14-15 yaşındaki bir kız çocuğuna rızayen olduğu iddiasıyla böyle bir cinsel istismar suçu işlendiğinde rıza hangi hukuk kuralıyla düzenlenmektedir. Öncelikle bu önergeyi verenler kendilerinin 14-15 yaşındaki kız çocuklarına kendi rızasıyla bile olsa böyle bir olayla karşı karşıya geldiklerinde evlendirerek bu kız çocuklarını mağdur eden zihniyetle bir ömür boyu birlikte yaşamalarına olanak verecekler midir?” diye sordu.

“HUKUKEN SAKAT BİR İŞLEMDİR”
Önergeyle kadının başka bir anlayışa teslim etmenin önünün açılacağını ifade eden Karaca, “Bugüne kadar Enser Vakfı gibi son günlerde Adıyaman, Gergen ilçesinde gerçekleşen yine bir tecavüz zinciri vakasında olduğu gibi sanıkları aklamak, toplum önüne ‘işte evlendiler’ diyerek, kadını tekrar başka bir anlayışa teslim etmenin önünü açmaya çalışıyorlar. Hukuken sakat bir işlemdir. Daha önce Anayasa Mahkemesi kararı ile iptal edilip yasal düzenlemeye kavuşturulan bu hükmü yeniden ortaya atıyorlar. Bir kereden bir şey olmaz diyenleri haklı çıkarmak için yapıyorlar. Kız çocuklarımızın bu derecede sapkın bir zihniyete teslim edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı