Karaca: “Saray aşkına doğa katlediliyor” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Karaca: “Saray aşkına doğa katlediliyor”

Karaca: “Saray aşkına doğa katlediliyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, saray aşkına doğanın katledildiğini belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Nisan 2018 Cuma, 12:52

Marmaris’in Okluk Koyu’nda yapımı devam eden 300 odalı yazlık ‘saray” inşaat alanının 20 hektardan 65 hektara çıkarıldığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, katliamı sert bir dille eleştirdi.

Karaca, “Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Okluk Koyu’na yazlık saray için art arda plan değişiklikleri yapılmaktadır. Daha önce statü değişikliği ile “kamu hizmet alanı” yapılan koyda 500 metrelik kıyı koruma kuşağı orman alanının içinde kalması nedeniyle davalar açılmış ve hukuki süreç halen devam etmektedir. Saray inşaatının durdurulması riskini göze alamayan doğa talancısı zihniyet tarafından, yeni bir karar ile kıyı koruma kuşağı tanımlanarak, alanın sit derecesi düşürülmektedir” dedi.

İKTİDAR, DOĞAL SİT ALANLARINI RANT ALANLARINA DÖNÜŞÜYOR
Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla’nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi’ndeki sit alanlarının daraltılarak imara açıldığını belirten Karaca, “Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önü açılarak, doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak ihanetin kapıları aralanmıştır. Yapılan plan değişikliği ile Okluk Koyu ve kıyıları inşaat talanına saray için kurban edilmekte, Bakanlar Kurulu kararı ile Gökova Körfezi ranta teslim edilmektedir. Yapılan tüm bu düzenlemeler doğal sit alanlarının iktidarın rant alanlarına dönüşmesinin önünü açmaktadır. Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır. İflas eden ekonomi, doğa talanı ile düzeltilemez. Ekonomi ve kalkınma stratejisi adı altında çıkar, rant ve talan üzerine kurulu politikalar kabul edilemez! İnsanı doğanın sahibi ve efendisi gören siyasi iktidarın yürüttüğü politikalar doğada geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmaktadır. İnsan doğanın sahibi değil bir parçasıdır. Bu anlayışla, rant ve talan politikalarının karşısında vatandaşlarımızla birlikte yaşanacak bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı