Keskin’den şarapta ÖTV tepkisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Keskin’den şarapta ÖTV tepkisi

Keskin’den şarapta ÖTV tepkisi

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, şaraptaki ÖTV ve KDV yükünün litrede 5 liraya yaklaştığını belirterek, “Şaraba öcü gözüyle bakan iktidar hem üretimin hem de üreticinin idam fermanını hazırlıyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Ağustos 2014 Cuma, 13:19

Türkiye’deki şarap üreticilerinin üzüm alımlarında kapasiteyi düşürdüğünü, bunun enflasyona bağlı olarak sürekli artan ÖTV ve KDV’den kaynaklandığını dile getiren Keskin, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak , ‘’ Bunun faturası yine binlerce üzüm üreticisine kesilecek’’ görüşünü savundu.

Keskin devamla şöyle dedi: ‘’Denizli şaraplık üzüm ambarı olan bölgelerden biri.450 bin dekarlık bağ alanından 175 bin dekarında şaraplık üzüm üretimi yapılıyor ve 20 bin üretici ailesi geçimini bundan sağlıyor. Ancak şaraba uygulanan ve enflasyona uyarlanan ÖTV ve KDV yükü üretimi de üreticiyi de can evinden vurdu.Çünkü şarap firmaları, kaçak şarap imalatının yaygınlaşması yüzünden bu yıl ciddi oranlarda alımlarını azalttı. Bu durum doğrudan üreticiyi vurdu. Hem ürün fiyatları düştü, hem de üretici bir anlamda tüccara mahkum edildi. AKP iktidarı intikam alırcasına şaraba vergi yükü bindirmeye devam ediyor. Yaşanan olumsuzluk, gelecek yıllarda üzüm üretimini baltalayacak ve çiftçilerin mağduriyetine yol açacaktır.’’

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı